Hogyan ünneplik a Szent Patrik-napot? Íme a legizgalmasabb szokások!
2025. március 16. 5:00
Március 17-én az egész világ zöldbe borul – Szent Patrik napja az egyik legvidámabb és legismertebb ír ünnep, amelyet ma már nemcsak Írországban, hanem a világ számos pontján megünnepelnek. A látványos felvonulások, a zöld ruhák, a lóhere és a Guinness sör mind az ünnep elengedhetetlen részei, de vajon honnan ered ez a hagyomány?
Ki volt Szent Patrik?
Szent Patrik Írország védőszentje, de kevesen tudják, hogy valójában nem is ír származású volt! A 4. század végén született a mai Nagy-Britannia területén, és tizenhat évesen ír kalózok elrabolták, majd rabszolgaként Írországba vitték. Évekig pásztorként dolgozott, és közben elmélyült keresztény hitében. Egy látomás hatására sikerült megszöknie, és visszatért családjához, de később úgy érezte, hogy Isten küldetésre szólítja vissza Írországba.
Miről lett híres Szent Patrik?
Patrik fáradhatatlanul hirdette a kereszténységet, templomokat, iskolákat és kolostorokat alapított. Az egyik legismertebb legenda szerint egy háromlevelű lóhere segített az embereknek megérteni a Szentháromságot. Ezért lett a lóhere szimbólum, ami ma Szent Patrik napjának fontos része. Egy másik híres történet szerint ő űzte ki a kígyókat Írországból – bár valójában Írországon soha nem éltek kígyók, ez inkább szimbolikus jelentéssel bír, a pogányság felszámolását jelképezi.
Hogyan ünnepelték régen?
Kezdetben Szent Patrik napja egy vallási ünnep volt, amelyet elsősorban templomi szertartásokkal és családi összejövetelekkel ünnepeltek. Mivel a böjti időszakra esett, ezen a napon engedélyezett volt a hús és más finomságok fogyasztása, így sokan hagyományos ír ételekkel, például szalonnával és káposztával ünnepeltek. Egészen a 20. századig Írországban a kocsmák zárva tartottak ezen a napon, hogy megőrizzék az ünnep vallási jellegét.
Az ír bevándorlók és a világméretű ünnep elterjedése
A Szent Patrik napja, ahogy ma ismerjük, leginkább az ír bevándorlóknak köszönhető, akik az Egyesült Államokban és más országokban is megőrizték hagyományaikat. Az első dokumentált Szent Patrik-napi felvonulást 1762-ben tartották New Yorkban, amikor az ír származású katonák zöldbe öltözve vonultak végig a városon. Az évek során a parádék egyre nagyobbá és látványosabbá váltak, így az ír közösség egyre inkább megerősítette kulturális identitását.
Ma New Yorkban rendezik a világ egyik legnagyobb Szent Patrik-napi felvonulását, de Chicagóban például még a folyót is zöldre festik az ünnep tiszteletére! London, Sydney, Buenos Aires és Tokió is hatalmas eseményekkel csatlakozik az ünnepléshez, de Budapest sem marad le!
Írországon belül is megváltozott az ünnep
Bár kezdetben visszafogott vallási ünnep volt, Írországban is egyre nagyobb turisztikai eseménnyé vált. A dublini Szent Patrik Fesztivál egy többnapos rendezvény, amelyet látványos felvonulások, zenei koncertek és kulturális programok kísérnek. Bár sokan továbbra is a templomi szertartásokkal kezdik a napot, a modern ünneplés már egy vidám, közösségi esemény, amely óriási turistaforgalmat generál.
Zöld mindenhol!
A modern ünneplés egyik leglátványosabb eleme a zöld szín, amely mindenhol megjelenik. Az emberek zöld ruhákba bújnak, lóherés kiegészítőket viselnek, és még a világ ikonikus épületei is zöld fényárban úsznak – például a Sydney-i Operaház, a New York-i Empire State Building vagy a Niagara-vízesés. Egyes helyeken még zöld sört is felszolgálnak, bár ez már inkább az amerikai változat része.
Mit eszünk és iszunk Szent Patrik napján?
Az ünnep elmaradhatatlan része az ír gasztronómia is. Írországban hagyományosan marhasültet, káposztát és ír szódakenyeret fogyasztanak. A pubokban természetesen Guinness sör, ír whiskey és ír krémlikőr kerül előtérbe. Bár az Egyesült Államokban divat lett a zöld sör, az írek inkább a tradicionális italokat részesítik előnyben.
Budapesti programajánló: Szent Patrik-napi Parádé
Március 16-án Budapest is zöldbe borul! A Szabadság téren újra megrendezik a Szent Patrik-napi Parádét, amely ígéretes programokkal várja az ír kultúra szerelmeseit.A délben kezdődő eseményen élő ír zene, néptánc, óriás bábok, ír sportbemutatók, és természetesen Guinness sör várja a résztvevőket. A felvonulás délután 2 órakor indul, és Budapest ikonikus helyszíneit érintve visszatér a Szabadság térre, ahol további ünnepi programokkal folytatódik a fesztivál.
Az idei esemény egy különleges emléket is állít Henry Spelternek, egy 1956-os magyar menekültnek, aki Írországban talált új otthonra. A parádét az ír nagykövet vezeti, akivel a Spelter család is részt vesz az eseményen.
Fotók: Freepik