Dróncsapás ért egy jordániai amerikai bázist, három amerikai katona meghalt
2024. január 28. 20:00
Az állítólag iráni támogatással működő radikálisok akciójának hírét Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke jelentette be vasárnap, választ ígérve a támadásra.
Irán által támogatott radikális fegyveresek dróntámadást követtek el amerikai egységek ellen Jordániában, a szíriai határ közelében, közölte Joe Biden amerikai elnök vasárnap. A támadásban három katona meghalt, 25 megsebesült, írja az Associated Press hírügynökség.
Az elnök elszámoltatást ígért azzal, hogy a felelősségre vonás idejét és módját az Egyesült Államok fogja megválasztani.
Az amerikai támaszpont elleni támadás hírét vasárnap megerősítette a CENTCOM, a térségért felelős amerikai központi parancsnokság.
Katonai illetékesek szerint a támadást a Jordánia területén, a szír határhoz közel fekvő, 22-es Torony (Tower 22) nevű katonai őrs ellen követték el a milicisták. Arra egyelőre nincs magyarázat, hogy a légvédelmi eszközök miért nem léptek működésbe, írja a CNN.
A Hamász szélsőséges palesztin szervezet tavaly október 7-i Izrael elleni támadása óta megszaporodtak a térségben állomásozó amerikai egységek ellen a rakéta- és dróntámadások. Az összesítések szerint október 7. óta mintegy 160 alkalommal lőttek ki, illetve irányítottak amerikai egységek támaszpontja felé rakétát vagy drónokat Szíriából és Irakból az Irán által támogatott milíciák, hetven amerikai katonát sebesítve meg. Ilyen támadásban most először vesztették életüket amerikai katonák.
Általában mintegy 3000 amerikai katona állomásozik Jordániában. Az Irakkal, Izraellel, Ciszjordánia palesztin területével, Szaúd-Arábiával és Szíriával határos királyság kezdetben nem reagált a támadás hírére, majd Muhannad Mubaidint, a kormány szóvivője azt közölte, hogy a támadás a királyságon határain kívül, Szíriában történt.
Szíriában évek óta zajlik polgárháború, az országban több iráni támogatású fegyveres csoport működik, köztük a libanoni bázisú Hezbollah. Irakban több síita milícia élvezi Irán támogatását. Hogy kik indították a vasárnapi támadást, egyelőre nem világos.
Az amerikai médiában megszólaló katonai elemzők úgy fogalmaztak, hogy az amerikai egységeket támadó fegyveresek azzal, hogy amerikai katonákat öltek meg, átléptek egy határt, ami az elrettentésre épülő amerikai Közel-Kelet-politika megváltozásához vezethet, és ezzel párhuzamosan a közel-keleti konfliktus kiéleződéséhez.