Külföld

Az orosz kémaktivitás miatt bekérették Oroszország londoni nagykövetét

Nagy Attila KárolyNagy Attila Károly

2023. december 7. 18:32

A brit külügyminisztérium bekérette Oroszország londoni nagykövetét a brit politikába való orosz beavatkozási kísérletek miatt.

Az Egyesült Királyság külügyminisztériuma bekérette Oroszország londoni nagykövetét, két orosz állampolgárt pedig szankciókkal sújtott, mert lelepleződött egy kiberkémkedést végző orosz hekkercsoport éveken át folyó, ám végül sikertelen beavatkozási kísérlete a brit politikába, közölte csütörtökön a brit külügyminisztérium.

A brit külügy szerint 

az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) által működtetett, Star Blizzard, Callisto Group, SEABORGIUM vagy COLDRIVER neveken ismert orosz hackercsoport brit politikusokat, újságírókat és civilszervezeteket vett célba, 

hogy a tőlük a megszerzett információkat arra használják fel, hogy beavatkozzanak a brit politikába.

A külügy felsorolt egy sor kirívó esetet:

  • 2015-től mostanáig több brit politikai párt parlamenti képviselőjét kibertámadás érte, adathalász módszerekkel szereztek tőlük bizalmas adatokat,
  • a 2019-es általános választások előtt brit-amerikai kereskedelmi dokumentumokat szereztek meg és szivárogattak ki,
  • a dezinformáció ellen küzdő Institute for Statecraft nevű brit agytröszt számítógépes rendszerének 2018-as feltörése is a rovásukon van, csakúgy mint az alapító, Christopher Donnelly fiókjának 2021. decemberi feltörése és a megszerzett dokumentumok későbbi kiszivárogtatása,
  • és egy sor, az Egyesült Királyság demokratikus rendszerében fontos szerepet játszó egyetem, média, közintézmény, nem kormányzati szervezet és egyéb civil szervezet elleni támadásért is az orosz kiberkémek felelnek.

A brit külügyminisztérium ezért szankciókat vetett ki két oroszra:

  • egyikük Ruszlan Alekszandrovics Peretjatko, aki az orosz FSZB hírszerző tisztje, a Star Blizzard hekkercsoport egyik tagja,
  • a másikuk Andrej Sztaniszlavovics Korinyec, másik nevén Alekszej Doguzsijev, a Star Blizzard tagja.

A 36 éves Korinyec az egyik központi figurája az orosz akciónak, informatikusként ő építette ki az orosz hekkercsoport által használt digitális infrastruktúra nagy részét az észak-oroszországi Sziktivkar városban, írja az MTI. A Reuters hírügynökség telefonon elérte az informatikust, Andrej Korinyecet, aki azt mondta, nem tud az ellene hozott intézkedésekről és arról sem, hogy azokat miért kezdeményezték volna.

A brit külügyminisztérium közölte, hogy bekérették Oroszország londoni nagykövetét, hogy számonkérjék rajta az orosz kiberkémkedéses módszereket, amikkel hazája egy demokratikus ország politikai és választási rendszerébe próbált beavatkozni.


A moszkvai vezetés egyelőre nem reagált a vádakra, illetve a londoni nagykövet bekéretésére. Korábban a Kreml az orosz kiberkémkedéssel kapcsolatos vádakat a nyugati államok hamis rágalmainak minősítette.

Az orosz hekkercsoportról kiberbiztonsági szakértők év elején azt mondták a Reutersnak, hogy három amerikai nukleáris kutatólaboratóriumban is kémkedni próbált, és ebben a tevékenységben Korinyec is részt vett.

Az orosz hekkereket korábban az a vád is érte, hogy 2022-ben ők szivárogtatták ki Sir Richard Dearlove-nak, a brit külső hírszerzés (MI6) volt vezérigazgatójának a magánlevelezését.

Nyitókép: Andrej Kelin, Oroszország londoni nagykövete – Fotó: Stefan Rousseau/PA Images via Getty Images

#Külföld#egyesült királyság#oroszország#kiberháború#kémkedés#orosz befolyás