Külföld

Halottak lepik el San Francisco utcáit

rtl.hurtl.hu

2023. május 8. 15:47

Továbbra is pusztít a fentanil-válság az Egyesült Államokban. A szerrel kapcsolatos halálesetek száma csak San Franciscóban 41 százalékkal emelkedett az idei év első három hónapjában. A probléma jelenleg a város északi részén a legösszetettebb, ahol épp csak két utcára a Twitter főhadiszállásától is a földön összegörnyedve haldokolnak az emberek a fentanil miatt. A városvezetés láthatóan nem tudja jól kezelni a problémát, pedig ez a válság beavatkozás nélkül aligha fog megoldódni.

A San Francisco belvárosának szívében fekvő Tenderloin történelmi negyed, ami a 20. században a város lepukkant, alvilági részeként vált ismertté, ahol a drogkereskedelem, a prostitúció és a bűnözés is jelentős méreteket öltött. Tenderloin ma a hajléktalanság, a szegénység és a szenvedélybetegségek egymásba fonódó válságával küzd, és több százan igyekeznek túlélni az utcákon, csupán lépésekre a pompás lakásoktól, a luxusmárkák üzleteitől, és az olyan technológiai cégek központjaitól, mint a Twitter és az Uber.

Tenderloin egyben az utolsó menedékhelyet jelenti a szociális hálóból kiesett emberek számára. Matt Haney kerületi képviselő szerint náluk a kiszorult, eltaposott és bajba jutott emberek otthonra találhatnak. Ám az elmúlt években további nehézségek adódtak, ezek közül az egyik és legsúlyosabb a fentanil terjedése, amely ma már sok San Franciscó-i kábítószeres kedvence – vázolta a helyzetet a Guardian egy korábbi cikkében.

Mi is az a fentanil?

A fentanil a legdurvább opioid, ami a heroinnál ötvenszer, a morfiumnál pedig százszor erősebb. Különösen veszélyessé az teszi, hogy nagyon könnyen függőséget okoz és elenyésző a különbség a fogyasztói és a halálos mennyiség között. Eleinte rákbetegeknél használták, hogy enyhítsék a fájdalmaikat, később már receptre is felírták kisebb problémák esetében is. Manapság pedig különböző formában adagolják kábítószerekhez.

A megoldás a város egyik legmegosztóbb kérdésévé vált. Mivel egyre nagyobb nyomás nehezedett a hatóságokra, San Francisco polgármestere, London Breed 2021 decemberében „szükségállapotot” hirdetett a Tenderloin negyedben, és megígérte, hogy ezentúl szigorúbban lépnek fel a kábítószer-kereskedők ellen és megtisztítják az utcákat is. A nyilatkozat újból fellobbantotta a kábítószer-függőség kezelésének középpontjában álló vitát:

  • vajon az segít hatékonyabban, ha a függőket arra ösztönzik, hogy tartózkodjanak a fogyasztástól, 
  • vagy az, ha a város biztonságosabbá teszi a droghasználatot, és segítenek az embereknek abban, hogy a saját tempójukban építsék újra az életüket?
Eltorzult testek fekszenek San Francisco utcáin, és minden tizedik órában meghal valaki a fentanil miatt
Paul Bersebach/MediaNews Group/Orange County Register via Getty Images

A Guardian szerint megoszlanak a vélemények: vannak, akik az absztinencia-alapú megközelítést támogatják és vannak, akik azt szeretnék, ha a város keményebb kézzel tisztítaná meg a Tenderloint a drogtanyáktól. 

A kérdés azért is lett most égetően fontos, mert nemrég kiderült: a kábítószerrel kapcsolatos halálesetek száma 41%-kal emelkedett San Franciscóban az idei év első három hónapjában – ez azt jelenti, hogy átlagosan 10 óránként egy ember hal meg véletlen túladagolásban.

A SkyNews két utcára a Twitter főhadiszállásától állt meg riportot készíteni, és ugyan felhívták a figyelmet arra, hogy egy olyan városrészben vannak, ahol több milliárdos él, mint bárhol máshol a világon, de a város fő kormányzati épületének a küszöbén holttestek hevernek a fentanil hatása miatt (ami a morfiumnál mintegy százszor erősebb). 

A lapnak nyilatkozó ópiátfüggő, Trevo Pearson elmondta, őrület, hogy nem az a téma minden este a tévében, ami ott történik náluk. „Sosem láttam még ilyet. Jönnek ezek a teljesen átlagos emberek, akik munkába tartanak, de megállnak velem lógni, kipróbálják a fentanilt, majd attól a pillanattól kezdve gyakorlatilag ott hagyják az egész életüket és itt ragadnak velünk” – magyarázta, és hozzátette: a fentanil az átlagfelhasználókból kétségbeesett, erőszakos embereket csinált, akik bármit megtesznek a következő adagért.

Bezártak egy központot, de a dolog visszafelé sült el

A halálesetek megugrása decemberben kezdődött, és különösen januárban volt szembetűnő, akkor 82-en hunytak el túladagolásban, ami rekordot jelentett. Ez éppen azután következett be, hogy a városvezetés bezárt egy kulcsfontosságú segítőközpontot és fokozta a rendőri ellenőrzést a Tenderloin negyedben.

Január és március között kétszer annyi fedél nélkül élő ember halt meg túladagolásban, mint egy évvel korábban. A legtöbb halálesetnél fentanilt mutattak ki. A túladagolás áldozatainak egyharmada fekete volt, annak ellenére, hogy a feketék a város lakosságának csak 5%-át teszik ki. Dr. Daniel Ciccarone, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem függőségi orvoslással foglalkozó professzora szerint rettenetes szégyen, hogy egy olyan gazdag város, mint San Francisco, nem tud kitalálni semmit a túladagolásos halálesetek kezelésére, és úgy véli, a város egyre inkább büntető jellegű megközelítése a kábítószer-fogyasztók kezelésében csak növelte a túladagolás kockázatát.

A Tenderloin Center nappali menedéket nyújtott a hajléktalanoknak, de lakhatási tanácsadást, különböző egészségügyi szolgáltatásokat, étkezést és függőségi kezelést is adott. A központ nem hivatalosan engedélyezte a drogfogyasztást egy felügyelt külső területen. 

A központban 11 hónap alatt több mint 330 ópiát-túladagolás visszafordításához használtak Narcant a gondozók, de a napi 400 embert kiszolgáló központot sokan ellenezték a helyiek közül, mert úgy gondolták, hogy az csak még több kábítószerest vonz az amúgy is problémás környékre. 

Végül hivatalosan azért zárták be decemberben, mert a központ látogatóinak csak egy százaléka kért segítséget a kábítószerről való leszokáshoz, és ez elkeserítette a városvezetést. Úgy döntöttek, a forrásokat inkább a fokozott rendőri jelenlétre fordítják.

Eltorzult testek fekszenek San Francisco utcáin, és minden tizedik órában meghal valaki a fentanil miatt
Jessica Christian/San Francisco Chronicle via Getty Images

Gary McCoy prevenciós szakember, és a Tenderloin Center volt munkatársa úgy véli, hogy a kormányzat bűnüldözésre összpontosító megközelítése visszafelé sül el, mert a kábítószer-fogyasztókat elszigeteltségbe taszítja, ahol nagyobb a túladagolás okozta halálozás kockázata. Nem csak arról van szó szerinte, hogy a központ munkatársainak már nincs lehetőségük arra, hogy az intézményben visszafordíthassák a túladagolásokat, hanem arról is, hogy a rendőri jelenlét potenciálisan veszélyesebb helyzeteket teremt. „Amikor az embereknek nincs biztonságos helyük, amikor ajtókban és nyilvános helyeken állnak be, és félnek attól, hogy elkapják őket és börtönbe kerülnek, akkor hajlamosak elkapkodni és több anyagot használni. Ha sietnek, nagyobb a túladagolás veszélye” – magyarázta.

Ciccarone elmondta, hogy a külföldi példák, mint az öt évvel ezelőtt megnyitott ausztráliai Melbourne-ben működő központ, azt mutatják, hogy az ilyen intézmények bizonyítottan csökkentik a túladagolások számát, ugyanis kivonják a kábítószer-használatot az utcáról, és segítenek a függőket kezeléshez juttatni. Figyelmeztetett azonban, hogy 11 hónapnál jóval hosszabb időre van szükség ahhoz, hogy az eredmények megmutatkozzanak. A San Franciscó-i központról azt mondta, az emberek túl hamar vártak tőle túl sokat. 

Külsőleg azt a látszatot keltette, hogy az emberek azért gyűlnek össze, hogy drogot fogyasszanak. Most azonban három hónapja zárva van, és ezek a hónapok túladagolásos halálesetek óriási növekedését mutatják.

Új ötletek, lassan őrlő malmok

A városvezetés szorgalmazta, hogy az amúgyis ideiglenesnek tervezett Tenderloin Centert váltsa fel városszerte 12 kisebb „wellness-központ” ahol egészségügyi és menedékhelyi szolgáltatásokat nyújtanának, valamint lehetővé tennék a felügyelt droghasználatot a túladagolásos halálesetek megelőzése érdekében.

Tavaly nyáron azonban Gavin Newsom kaliforniai kormányzó megvétózta azt a jogszabályt, amely engedélyezte volna a felügyelt droghasználati központokat, a tervezési fázis pedig megrekedt. A nonprofit szervezetek most arra keresnek megoldást, hogyan tudnák finanszírozni működésük túladagolás-megelőzési részét városi források nélkül.

Eltorzult testek fekszenek San Francisco utcáin, és minden tizedik órában meghal valaki a fentanil miatt
Jessica Christian/San Francisco Chronicle via Getty Images

A San Franciscó-i Egészségügyi Minisztérium (SFDPH) közleményben tudatta, hogy számos döntés született a túladagolások megelőzésére, többek között több száz új ágyat hoztak létre a szenvedélybetegségből való felépülés kezelésére, bővítették a környékbeli utcai gondozócsapatokat, és elérhetőbbé tették a Narcan és a gyógyszeres segítséggel történő függőségi kezelés lehetőségeit. 

Hillary Ronen, San Franciscó-i felügyelő – aki szintén támogatta az új központok ötletét – úgy véli, hogy a városnak nem sikerült új taktikát kidolgoznia a „szörnyű válság” kezelésére. „Bezártuk a Tenderloin Központot anélkül, hogy bármilyen tervünk is lett volna a pótlására” – mondta a Guardian-nek. „A fentanil minden kábítószerellátást megnehezít, és közben a kábítószer-függőségi válság hátterében álló összes társadalmi probléma kezeletlenül marad – a széles körű szegénység, a mentális egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés esélytelensége, az egyenlőtlenség és a hajléktalanság.” Végezetül már csak egyetlen kérdése maradt: Mire számítottunk, mi fog történni?

San Francisco csak a kirakat, országos a probléma

Bár San Francisco, mint az ország egyik gazdag városa egyértelműen reflektorfényben van, fentanil-válság nem korlátozódik csak ide, országos problémáról van szó. Ezt támasztják alá a járványügyi központ friss adatai is. 

A legsúlyosabb megállapítás, hogy mostanra már minden korcsoportban a fentanil az első számú okozója a túladagolással összefüggő haláleseteknek. 2016-ban 100 ezer emberre 5,7 fentanil-túladagolás miatti halálozás jutott, míg 2021-ben már 21,6. E közben viszont a heroin és az oxikodon miatti halálozási arány jelentősen csökkent, miközben néhány éve a heroin és a fentanil még fej-fej mellett álltak egymás mellett.

Növekedést látni még a metamfetamin és a kokain esetében is, de az igazán ijesztő az inkább a tendencia. A fentanil lényegében kilőtt, és egyelőre senki sem tudja, hogy az opioidok okozta függőség harmadik járványhullámát hogyan sikerülhetne végre letörni. 

Nyitókép: AP Photo/Janie Har

#Külföld#fentanil#túladagolás#drog#kábítószer#san francisco#tenderloin#fentanyl#prevenció#ma

Címlapról ajánljuk