Külföld

Újabb konfliktust vállal Oroszország: hadgyakorlatoztak egy olyan területen, amelyet Japán is a sajátjának tekint

rtl.hurtl.hu

2022. március 26. 8:49

A két ország még mindig nem zárta le a II. világháborút, mert nem tudtak megállapodni arról, hova tartozzanak a Kuril-szigetek. 

Oroszország a vitatott hovatartozású Kuril-szigeteken hadgyakorlatozott néhány nappal azután, hogy Moszkva az ukrajnai háború következtében hozott japán szankciók miatt megszakította a béketárgyalásokat Tokióval – számolt be a japán média szombaton.

A hadgyakorlatot több mint háromezer katona részvételével tartották meg, és több száz katonai felszerelést próbáltak ki 

– írta az Interfax orosz hírügynökség a hadseregre hivatkozva.

Az orosz fél nem közölte, hol volt pontosan a hadgyakorlat, de a japán média szerint azon a területen, amelyet a Szovjetunió a második világháború végén szerzett meg Japántól, s amelyre Tokió még mindig igényt tart.

A Kuril-szigetek 1300 kilométer hosszan terül el a japán Hokkaidótól az orosz Kamcsatka félszigetig. A szigetcsoport a második világháború óta Oroszországhoz tartozik, de Japán igényt formál a négy legdélebbi szigetre, Kunasirra, Iturupra, Sikotanra és a Habomai szigetcsoportra, amelyeket Északi Területeknek nevez. 

A területi vita miatt még mindig nem született meg a világháborút lezáró békeegyezmény a két ország között.

A Kreml hétfőn közölte, hogy nem folytatja a béketárgyalásokat Japánnal, miután az nyíltan barátságtalan álláspontot képvisel Oroszországgal szemben.

Moszkva jelezte: leállítja a japán állampolgárok vízummentes beutazását a Kuril-szigetekre és kilép a Japánnal a szigetek déli vonulatán kialakítandó közös gazdasági tevékenységről folytatott párbeszédből is. Oroszország emellett blokkolja Japán partneri státusát a Fekete-tengeri Gazdasági Együttműködésben folytatott ágazati párbeszédben.

Az orosz külügyminisztérium Tokiót tette felelőssé a kialakult helyzetért.

Japán több szankciócsomagot is bevezetett Oroszországgal szemben az ukrajnai háború miatt. Az exportkorlátozások mintegy 300 fajta áru és technológia szállítását tiltják, közöttük a félvezetőkét, valamint a tengeri és repülésbiztonsági, a távközlési berendezéseket, a katonai rendeltetésű termékekét, beleértve a fegyvereket, a szoftvereket és az olajfinomító berendezéseket.

A korlátozások 49 orosz vállalatra és szervezetre érvényesek. A japán kormány ezenkívül személyes szankciókat vetett ki az orosz vezetők, köztük Vlagyimir Putyin elnök, valamint orosz üzletemberek ellen.

Az orosz döntést Kisida Fumio japán miniszterelnök kedden megalapozatlannak és elfogadhatatlannak nevezte.

Nyitókép: Getty Images

#Külföld#oroszország#japán#béketárgyalás#orosz-ukrán háború#szankció