Külföld

Izrael visszautasítja, hogy apartheid-rendszert hozott létre a palesztinok kárára

rtl.hurtl.hu

2022. február 1. 12:39

Az Amnesty International átfogó ellenőrzési rendszerről, uralmi törekvésekről beszél.

Az Amnesty International kedden közzétett jelentése arra jutott, hogy Izrael 1948-as alapítása óta az elnyomás és az uralom rendszerét hozta létre a palesztinok felett, ez pedig megfelel az apartheid nemzetközi meghatározásának, számolt be az AP.

A négy év alatt elkészült, 278 oldalas jelentéssel az Amnesty International csatlakozik azon szervezetekhez – a Human Rights Watch-hoz és a B'Tselem izraeli jogvédő csoporthoz – amelyek határain belül és a megszállt területeken is apartheid kialakításával vádolják Izraelt.

Izrael visszautasít minden ezzel kapcsolatos vádat, érvelésük szerint arab állampolgáraikat egyenlő jogok illetik meg. A békefolyamat tetőpontján, az 1990-es években korlátozott önállóságot biztosítottak a Palesztin Autonóm Területeknek, 2005-ben pedig kivonták katonáikat és telepeseiket Gázából.

Az Amnesty és a többi jogvédő csoport szerint

a palesztinok lakóterületeinek széttagoltsága egy átfogó ellenőrzési rendszer része, amely a zsidó hegemónia fenntartását hivatott fenntartani a Földközi-tengertől a Jordán folyóig.

Nehezményezik az Izraelen belüli és a megszállt Kelet-Jeruzsálemben tapasztalható diszkrimitatív gyakorlatokat, a Hamász fegyveres csoport által uralt Gáza blokádját. Kiemelik Ciszjordánia de facto annektálását is, itt szerintük Izrael átfogó ellenőrzést gyakorol és aktívan jelen van olyan zsidó telepek építésével, bővítésével, amelyeket a nemzetközi közösség többsége illegálisnak tart.

Az AP felidézi, hogy a palesztinok évtizedek óta apartheiddel vádolják Izraelt, Mahmúd Abbász elnök  tavaly szeptemberben az ENSZ-ben megtartott beszédében is elmondta ezt. Az Amnesty Izrael 1948-as megalapításáig vezeti vissza a kirekesztő eljárásokat. Az ország létrehozását követő arab-izraeli háborúban körülbelül 700 ezer palesztin menekült el vagy nézett szembe kiutasítással. Ez a nagyjából 700 ezer ember adta Izrael palesztin lakosságának 80 százalékát, Izrael azonba megtiltotta a menekültek visszatérését. 

Az Izraelben maradt palesztinok katonai fennhatóság alatt éltek egészen az 1967-es közel-keleti háborúig, amikor Izrael elfoglalta Kelet-Jeruzsálemet, Ciszjordániát és Gázát, azokat a területeket, amelyeket a palesztinok leendő áországuk területeiként kezeltek..

Ma az izraeli palesztinok állampolgársággal, szavazati joggal rendelkeznek és néhányan az üzleti élet, a jog, az orvostudomány és a szórakoztatóipar felső szintjére is eljutottak, azonban az aAmnesty szerint összességében  széles körű diszkriminációval kell szembenézniük például a munkaerő- és lakáspiacon. A ciszjordániai palesztinok izraeli katonai fennhatóság alatt élnek, és a Hamasz által uralt Gázában élők is izraeli és egyiptomi blokáddal néznek szembe, áll az AP hírében.

A palesztinok Izrael 9,4 milliós lakosságának nagyjából 20 százalékát teszik ki, azonban a zsidó és az arab lakosság nagyjából egyenlő, ha Ciszjordániát és Gázát is beleszámítjuk.

Izrael 1948-as megalakulása óta létrehozza és fenntartja a zsidó demográfiai hegemóniát, és maximalizálja a föld feletti uralmát a zsidó izraeliek javára, miközben korlátozza a palesztinok jogait és megakadályozza, hogy a palesztin menekültek visszatérjenek otthonaikba

 – mondta az Amnesty, akik szerint Izrael ezt a politikát kiterjesztette Ciszjordániára és a Gázai övezetre, amelyeket megszállva tart. 

Izrael még a jelentés publikálása előtt elutasította a vádakat, a kijelentéseket elfogultnak ítélve. A jogvédő szervezetet antiszemitizmussal és kétségbe vonják Izrael létezésének legitimitását. Az izareli külügyminisztérium szerint a történelmi tények eltorzítása és az extrém megfogalmazás Izarel démonizálását és az antiszemitizmus szítását szolgálja. Yair Lapid külügyminiszter szerint az Amnesty 

ugyanazokat a hazugságokat hangoztatja, amelyeket a terrorszervezetek is.

A tárcavezető közleményében arról írt, hogy bár Izrael nem tökéletes, azonban a nemzetközi jog iránt elkötelezett demokrácia, amely nyitott a kritikára, szabad sajtóval és erős, független igazságszolgáltatási rendszerrel rendelkezik.

Nyitókép: Izraeli határőr ellenőrzi egy palesztin nő iratait a Qalandiya ellenőrzőpontnál a ciszjordániai Ramallah városa mellett. – Fotó: Baz Ratner / Reuters

 

 

#Külföld#izrael#palesztinok#ciszjordánia#amnesty international