Híradó

Önkormányzati és EU-s pénzből megújult az állami iskola, most fizetős magániskolát csinálnának belőle

Garay AnnamáriaGaray Annamária

2024. március 4. 18:40

Átvenné az államtól a budapesti Tamási Áron Általános Iskola és Gimnáziumot az alapítványi Gábor Dénes Egyetem, így a XII. kerületi iskola 2025-től fizetőssé válna. Erről a múlt héten tájékoztatták a szülőket, akik azt mondják, semmilyen előnyét nem látják a tervnek. A Belügyminisztérium megkeresésünkre azt írta, a fenntartóváltásról a köznevelésért felelős államtitkár dönt május végéig. A tárca összesen 60 fenntartóváltási kérelemről tud. 

A budapesti 12. kerületben található Tamási Áron Általános Iskola és Gimnázium az elmúlt években számos átalakításon esett át. Önkormányzati és uniós támogatásokból egyebek mellett új épületszárnyakat és tornatermet is kapott. A szülőket pár napja értesítették arról, hogy az intézményt az állami fenntartó Közép-budai Tankerületi Központtól ősztől az alapítványi működésű Gábor Dénes Egyetem venné át. Az újonnan felvett diákoknak 2025-től már havonta 100-150 ezer forintos tandíjat is fizetniük kellene.

„Én egyetlen érvet nem tudok elképzelni emellett a terv mellett” – ezt mondta Balla Judit, az Élehető Hegyvidékért Egyesület vezetője az RTL Híradónak. A szervezet ezért aláírásgyűjtésbe kezdett az átadás ellen. Azt mondják, a tervnek óriási az elutasítottsága.

Nem nagyon értem, hogy az egyetemnek miért van erre szüksége, mert tanárképzést nem folytat, gyakorlóiskolának nem tudja használni, amiket pedig ígérnek, okostáblák, digitális kijelzők stb. ezeket megígérték a közoktatásban is jónéhány éve és semmi többletet nem ígértek ahhoz képest, amit az ember ne várna el egyébként is egy ingyenes állami oktatásban

– tette hozzá Balla.

Az egyetem honlapján nemcsak fejlesztéseket és új pedagógiai programot ígérnek, hanem erős alapot akár a Gábor Dénes Egyetem informatikai képzéseire is. A Tamásinak viszont elsősorban a nyelvoktatás az erőssége. Ezt is nehezményezik a szülők, akiknek a nevelőtestülettel együtt csak véleményezési joguk van.

Az egész átverés. Valószínű nem az a cél, hogy ezt az iskolát javítsák. Ráadásul semmilyen szakmai ok nincs arra, hogy egy IT profilú főiskola egy általános iskolát meg egy gimnáziumot beszervezzen magának. Valószínűleg ez egy ingatlanbiznisz és nem egy oktatási biznisz

– mondta egyikük.

Bár megígérték, hogy a már ott tanulóknak nem kell tandíjat fizetniük, erre a szülők biztosítékot is szeretnének kapni.

Erre mi semmi garanciát nem kaptunk, és ami most szó van, hogy 100-150 ezer forint, mi lesz, ha később ez 250 ezer lesz. Erre semmi garanciát nem kaptunk, és ami nagyon fontos, ami most a Tamási iskolát érinti, lehet, hogy holnap egy következő másik iskola lesz, lehet egy folyamat kezdete is

– mondta Csele Andrea.

A körzeti iskolák fizetős magániskolákká alakítása ellen a Pedagógusok Demokratius Szakszervezete is tiltakozik.

Nem megoldás az, hogy ami közvagyon az gyakorlatilag ezáltal első lépésként akár magánvagyonná alakulhat át. Nem megoldás, hogy egy olyan iskola, amelyik ingyenes állami közfeladatot lát el a későbbiekben egy tandíjas magániskolává válik

– mondta Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője.

A kerület alpolgármestere bejegyzésében azt írta: Nem támogat olyan megoldást, ami hátrányosan érinti az iskola diákjait és az érintett hegyvidéki családokat. Az ingatlan pedig önkormányzati tulajdon marad.

A Belügyminisztérium az RTL Híradó kérdéseire azt válaszolta: a köznevelési államtitkár május végéig dönt a fenntartóváltásról. A tárca jelenleg összesen 60 fenntartóváltási kérelemről tud.

#Híradó#Videó#adásrészletek#tamási áron általános iskola és gimnázium#gábor dénes egyetem#átalakítás

Címlapról ajánljuk