Fél órán át próbált ügyeletes orvost hívni halott apjához, hiába
2024. február 5. 17:33
Többen is hiába hívták Pest megyében a 1830-as orvosi ügyeleti számot a hétvégén. A Híradónak nyilatkozó szentendrei asszony több mint fél óráig próbált orvost hívni elhunyt apjához. Végül a férfi gondosórája segítségével mentőt hívott. A Magyar Orvosi Kamara szerint van olyan területe az országnak, ahol túlterheltek az ügyeletes háziorvosok. Nagyobb bajnak tartják, hogy olyan eseteket is el kell látniuk, amiben nincs tapasztalatuk. Az Országos Mentőszolgálat szerint csak ritkán fordul elő, hogy várnia kell a 1830-as ügyeleti számot hívóknak.
„Ön az alapellátási felnőtt és gyermek ügyelet telefonszámát hívta…” Az 1830-as ügyeleti számon a mentőszolgálat Győrfi Pál előre rögzített üzenete fogadja a hívásokat. A valódi diszpécsert azonban nem tudta elérni szombat reggel egy szentendrei asszony.
Reggel kilenckor otthon elhunyt az édesapám. Egyből hívtam a 1830-at, mert tudtam, hogy az ügyeletes orvos állítja ki a halotti bizonyítványt, meg állapítja meg a halált
– mondta az elhunyt apa lánya a Híradónak. Ő azt mondta, hogy több mint fél órán keresztül próbálkozott, hiába.
A kettes gombot nyomtam, hogy az ügyeletes orvost, a következőnél a hármast, visszahívást kértem, az se vezetett eredményre, ez olyan négy ötször próbálkozás volt, minden alkalommal percekig tartottam a telefont
– panaszolta. Végül apja gondosoráján keresztül érte el a diszpécsert, aki mentőt hívott.
Az ügyeletes orvosra azonban így is öt és fél órát várnia kellett.
Nem egyedi esetről van szó. Egy tahitótfalui nő a Facebookon panaszkodott, hogy a hétvégén egy lábsérülés miatt „30 percig hívta a 1830-as számot, de nem vették fel”. Hozzátette, később feladta és a „sürgősségi kórházi ügyeleten kért tájékoztatást”.
Pest megye február 1-től csatlakozott az új ügyeleti rendszerhez. Az eddigi több mint 50 ügyeletből csak 18 maradt. Emiatt több helyen is tiltakoztak a helyiek, például Tahitótfaluban, Budaörsön és Pomázon. A Magyar Orvosi Kamara tapasztalatai szerint országszerte eltérő az ügyeletek leterheltsége.
Miskolci, vármegyei kórház mellett dolgozó ügyeleti ponton a sürgősségi osztály mellett lévő rendelőben a kollégák elmondják, hogy rendszeresen visznek magukkal olvasnivalót, mert nagyon kevés szükség van rájuk, tőlük 40 kilométerre viszont sokkal nagyobb forgalomról számolnak be a kollegák
– mondta Keczéry Attila, Magyar Orvosi Kamara Háziorvosi csoportjának vezetője.
A kamarához érkezett panaszok szerint a háziorvosok többsége amiatt aggódik, hogy olyan eseteket is el kell látniuk, amiben nincs tapasztalatuk. „Felnőtt orvos gyermeket kell, hogy ellásson, amire nincsen felkészülve vagy pedig olyan sürgősségi eset ellátására küldik ki, ami oxiológust igényelne, tehát mentőorvost.” A kamara szerint ezért változtatni kellene a jelenlegi rendszeren.
Információink szerint arról, hogy az ügyelet ellátáshoz milyen konkrét tudásra és tapasztalatra van szüksége a háziorvosoknak már a belügyminiszter asztalán van a Magyar Orvosi Kamara és a Háziorvosi Szakmai kollégium javaslata. Ennek részleteiről még ebben a hónapban tárgyalni fog Pintér Sándor az érintettekkel.
A Pest megyei új ügyeleti rendszer első napjainak tapasztalatairól az RTL Híradó kérdezte az Országos Mentőszolgálatot. Percekkel az esti Híradó előtt válaszoltak. Azt írták:
a halottvizsgálat fontos, de nem kiemelt sürgősségű feladat, az ügyeletes hívások fogadásakor pedig nem várható el a néhány másodpercen belüli híváskezelés.
Hozzátették, a hétvégén egyes órákban a szokásos többszöröse volt a forgalom, előfordult, hogy egyszerre 30-an hívták az ügyeleti telefonszámot.