Híradó

Nyolc százalék alatti inflációt számolt a KSH, kérdés, mi lesz az üzemanyag adójának emelése után

Vorák AnitaVorák Anita

2023. december 8. 18:35

Nyolc százalék alá csökkent az infláció novemberben az egy évvel korábbihoz képest – derült ki a KSH friss adataiból. Az RTL Híradónak nyilatkozó szakértők szerint a fogyasztás visszaesése, valamint az energia- és a benzinárak csökkenése miatt mérséklődött a pénzromlás üteme. Az üzemanyagok adójának növelése viszont januártól újra gerjesztheti az inflációt. A kormány jövő év júliusáig meghosszabbítja a kötelező akciózást a boltokban, hogy ezzel segítsék a pénzromlás lassulását.

Bár ma még csak a hétvégére vásárolnak, a háziasszonyok többsége már a karácsonyra is készül. A Központi Statisztikai Hivatal szerint novemberben 7,9 százalék volt az infláció, így az idei ünnep biztosan drágább lesz, mint a tavalyi. Az RTL Híradónak nyilatkozók most mégis sokkal optimistábban várják az év végét, mint tavaly, amikor húsz százaléknál is nagyobb volt a pénzromlás.

Pedig éppen azok az élelmiszerek drágultak a legjobban az elmúlt egy évben, amelyekből karácsonykor több fogy: a cukor közel másfélszeresébe kerül, és a csokoládé, illetve az üdítőitalok is majdnem húsz százalékkal drágábbak. Viszont a sütés-főzéshez most a tavalyinál olcsóbban lehet megvásárolni a tojást, a lisztet és a vajat is.

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleménye szerint a kormány szorította 8 százalék alá az inflációt. A Portfolió elemzője más okokat említett.

A fogyasztás visszaesése húzza lefelé az inflációt, azzal, hogy a háztartások kevesebbet fogyasztanak, a cégeknek, illetve a szolgáltatóknak egyre kevésbé van lehetőségük árat emelni, és ez megjelenik az inflációban is

– magyarázza Beke Károly.

Az is segítette a pénzromlás mérséklődését, hogy egy hónap alatt 3,6 százalékkal csökkent az üzemanyagok ára. Januárban viszont a jövedéki adó emelése miatt biztosan nőni fognak, 41,3 forinttal. A GKI szerint ez akár fél százalékkal is visszavetheti az inflációcsökkenést.  

„De ez csak a közvetlen hatás, a közvetett, tovagyűrűző hatást, azaz hogy a szállítási költségek megemelkedése kihat az összes többi termékre, amit szállítani kell, azt a hatást nem látjuk egyelőre – mondta a Híradónak Molnár László, a GKI Gazdaságkutató Zrt vezérigazgatója.

A Demokratikus Koalíció ezért arra kéri a kormányt, hogy a magasabb infláció elkerülése érdekében csökkentsék az üzemanyagok adóját és az alapvető élelmiszerek áfáját.

A kormány ma azt közölte, hogy az áremelkedések további leszorítása érdekében 2024 júliusáig meghosszabbítják a boltokban a kötelező akciózást.

#Híradó#Videó#adásrészletek#Gazdaság#top hírek#infláció#ma#pénzromlás