Mérgező, sósavas füst és por – aggódnak a helyiek az iváncsai akkumulátorgyár egészségügyi hatásai miatt
2023. augusztus 22. 19:00
Aggódnak a Híradónknak nyilatkozó helyiek az iváncsai akkumulátorgyár egészségügyi hatásai miatt. A gyár nemrég kapta meg a teljeskörű környezethasználati engedélyt – számolt be róla elsőként a Népszava. A megyei kormányhivatal által kiadott dokumentumban ugyanakkor mérgező és rákkeltő anyagok tárolása és kibocsájtása is szerepel. Például, hogy a sósavat is tartalmazó por és füst elérheti a közeli házakat. A környezetvédő szervezet szerint sok esetben a szabályok sem tiszták. A DK szerint ráadásul betartatni sem tudják azokat a hatóságok.
Egyelőre csak a szántó traktor után száll a porfelhő a Fejér megyei Iváncsán. A falu határától néhány száz méterre hatalmas építkezés zajlik: a dél-koreai SK On épít akkumulátorgyárat. Ha elkészül, 35 kéménye lesz, amelyekből mérgező anyagokat, vagy éppen sósavat is tartalmazó füst és por kerülhet majd a levegőbe – ez derül ki a Fejér Megyei Kormányhivatal által kiadott környezethasználati engedélyből.
A kormányhivatal által kiadott engedély szerint a mérgező, rákkeltő anyagokat is tartalmazó füst és por alapvetően a telephely fölött marad majd, bár azt elismerik, hogy bizonyos széljárás esetén egész Iváncsa területét elérheti.
A sósavval kapcsolatban pedig a dokumentum úgy fogalmaz: „mindössze néhány házat érinthet a település határában.”
A valamivel kevesebb mint 3000 lakosú településen a helyiek többsége nem vállalta a véleményét, de kamerán kívül szinte mindenki aggodalmát fejezte ki a beruházás egészségügyi hatásai miatt.
Szabóné Papp Ibolya azonban nem aggódik. „Én lejjebb lakom, tehát engem azért annyira nem érint, de a többiek aggódnak, azt tudom, a többi lakos aggódik, de szerintem nincs miért.”
Volt, aki a tájékoztatást hiányolta.
„Természetesen vannak aggályok, reméljük, hogy majd betartják a megfelelő óvintézkedéseket. De az a helyzet, hogy mi erről vajmi keveset tudunk” – mondta Zajzon Csaba.
A környezethasználati engedélyt azután kapta meg a cég, hogy az építkezésen májusban 14 munkás lett rosszul például mérgező, rákkeltő anyagok szabálytalan tárolása miatt. Emiatt 14 millió forintos bírságot kapott a 78 milliárd forintos állami támogatással épülő üzem.
Az engedély szerint van olyan mérgező, veszélyes anyag, amelyből évente 13-17 ezer tonnát használnak majd a gyárban, olyan is, amiből egyszerre akár 1742 tonnát tárolhatnak a telephelyen, ahol egyébként egy év alatt 29 ezer tonna veszélyes hulladék keletkezik majd.
A Greenpeace szerint a kormányhivatal olyan anyagok használatát is szó nélkül engedélyezte, amelyeknek a magyarországi szabályozása lényegében nem létezik.
Azt írják elő a cégnek, hogy semmiképp ne lépje túl bizonyos anyagok esetén a vízbebocsájtási határértékeket, tehát a vízben ne legyen szennyezés. Csakhogy a vízre nincs megadva Magyarországon határérték, illetve pár anyagra még a levegőben sincs. Tehát elég nehéz lesz ezeket az eleve nem is létező határértékeket betartatni
– magyarázta Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője.
A kormány korábban minden akkumulátorgyár esetében szigort ígért.
„A magyar kormánynak általánosságban van egy nagyon határozott elvárása minden beruházással kapcsolatosan: a legszigorúbb környezetvédelmi szabályokat kell betartani” – közölte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
A kormányhivatali engedélyt közérdekű adatkérés után először megkapó DK szerint azonban a hatóságok még a létező szabályokat sem tudják betartatni.
„Ezek a beruházó cégek nem értik, hogy a munkavállalók biztonsága, az ott lakók egészsége a legfontosabb, és látható, hogy a kormánynak is ez a legutolsó szempont. Nem tartatják be kőkeményen a munkavédelmi előírásokat, nevetséges büntetésekkel operálnak, ezeknek semmilyen visszatartó ereje nincs” – mondta Oláh Lajos, a DK országgyűlési képviselője.
A környezethasználati engedélyben az is szerepel, hogy a gyárhoz naponta 125 darab teherautó érkezik majd, illetve 300 autó és több tucat autóbusz, amelyek a munkásokat hordják majd.