Hamis kéteuróssal fizetni egy koszovói kávézóban? Nem para!
2023. szeptember 22. 17:36
Koszovóban annyi jó minőségű hamis kéteurós érme van forgalomban, hogy gyakorlatilag feladták a harcot ellenük.
Egy pristinai kávézóban a személyzet már nem ellenőrzi, hogy a vendégek által fizetésre használt 2 eurós érmék valódiak-e vagy sem, írja a Reuters. Koszovó fővárosában ugyanis olyan nagy arányban vannak a forgalomban lévő kéteurós pénzérmék közt jó minőségű hamisítványok, hogy gyakorlatilag feladták a harcot ellenük.
Korábban még rendszeresen ellenőrizték, hogy a fizetségül kapott kéteurósok valódiak-e: fény felé tartva nézegették a bimetál érméket, vagy ledobták az asztalra, hogy hallják, ha másképp csengenek. Mostanra nem törődnek vele, hogy hamis-e vagy valódi egy-egy kéteurós, amit kapnak azt nagyjából úgyis kiadják a napi forgalomban. A pristinai boltokban hasonlóképp beletörődtek már a helyzetbe.
Koszovó és a szomszédos Montenegró nem része az euróövezetnek, ennek ellenére mindkét országban az eurót használják fizetőeszközként, hasonlóképp ahhoz, amikor szocialista Jugoszláviában inkább az értékálló nyugatnémet márkát használta a lakosság a harmatgyenge dínár helyett.
A bűnüldöző szervek szerint idén jelentősen megnőtt a forgalomban lévő hamis 2 eurós érmék száma. 2023 első felében több mint 30 ezer hamis kéteuróst vizsgáltak meg a pristinai rendőrség kriminalisztikai laboratóriumában, miközben 2022 első felében ennek töredéke, 4451 került a pénzhamisítás ellen küzdő osztályhoz.
„A minőség a nagyon gyengetől a nagyon jóig terjed” – mondta Vjollca Mavriqi, a laboratórium hamis pénzekkel foglalkozó szakértője. „Korábban a hamis érmék nem voltak mágnesezhetők, most pedig azok, korábban a tömegük sem volt pontos, de most megfelelnek az eredetinek.”
A rendőrség tájékoztatása szerint tavaly 804, idén eddig 486 pénzhamisítási ügy jutott el ügyészségi szakaszba. Áprilisban letartóztattak egy férfit és egy nőt, akik csaknem 11 ezer hamis kéteurós érmét próbáltak behozni Koszovóba Észak-Macedóniából.
A koszovói jegybank szerint a bankoknak és más pénzintézeteknek jelenteniük kell az ügyfelek által leadott összes hamis pénzt. A mindennapokban azonban a pristinai üzletek vezetői inkább nem is adják le a kéteurósokat a bankoknak, hanem benntartják a boltokban, és a másnapi forgalomban visszajáróként adják tovább.
Nyitókép: horvát kéteurósok – Fotó: Oliver Bunic/Bloomberg via Getty Images