Gazdaság

Százezreket hagyott bizonytalanságban a kormány a csok-változásokkal, pedig milliós a tét

Tóth LeventeTóth Levente

2023. június 30. 7:03

Sok millió forintos támogatási lehetőség sorsa maradt tisztázatlan a csok részleges megszüntetésének bejelentése után. Amíg a jövő évi feltételeket nem tisztázza pontosan a kormány, addig jogosultak százezrei nem tudják, hogy akkor buknak vagy akkor nyernek milliókat, ha még az idén igénylik a családi otthonteremtési kedvezményt. Nem biztos ugyanis, hogy mindenki, aki ötezer fő alatti településen él akkor jár jól, ha kivár, ugyanis lehet, hogy mégsem lesz jogosult a kibővített „falusi” csokra. 

Ötezer lakosúnál kisebb településen élek, ahol jelenleg csak a sima csokot tudom felvenni, de a falusi csokra nem vagyok jogosult. Jövőre még kaphatok csokot vagy már nem? Erre az egyszerűnek tűnő kérdésre jelenleg nem lehet megnyugtató választ adni. Legalábbis a kormányinfón elhangzott bejelentés majd erről a Kormány.hu-n megjelent közlemény alapján Igennel és Nemmel éppúgy lehet válaszolni. 

A kormány úgy fogalmazott: A városokban a jövő januártól nem lehet majd igénybe venni a csokot. A határt az 5 ezer fős lélekszámnál húzták meg. Magyarországon összesen 105 olyan város van, ahol még ötezren sem élnek, így már csak ez alapján is van némi ellentmondás abban, amit a kormány közölt. 

Mit jelentett be a kormány?

Az első és legbiztosabb: a mindenki számára elérhető csok megszűnik jövőre. 

  1. Jövő január 1-jétől emelkedik a falusi csok keretösszege, az 5000 főnél nagyobb települések esetében viszont új támogatási rendszert dolgoznak ki.
  2. A falusi csokot továbbra is igénybe lehet venni új lakás, vagy ház vásárlására, valamint építésére, továbbá meglévő lakások felújítására, bővítésére, és megmarad az áfakedvezmény lehetősége is 5 millió forint erejéig.
  3. A keretösszegek így emelkednek a falusi csoknál jövőre: új családi ház építése, vásárlása esetén 1 gyermek után az eddigi 600 ezer forintos támogatás 1 millió forintra, 2 gyermek esetén 2,6 millióról 4 millióra, 3 gyermek esetén pedig 10 millióról 15 millió forintra nő. Meglévő lakás korszerűsítésénél pedig a támogatási összeg egy gyermek esetén 300 ezerről 500 ezer forintra, két gyermeknél 1,3 millióról 2 millióra, három gyermeknél pedig 5 millióról 7,5 millió forintra emelkedik.

Mi következne ebből (aránylag) biztosan?

  1. Az 5000 főnél nagyobb települések esetén a sima csok megszűnik 2024-től.
  2. A falusi csokos településeken emelt összeggel lehet felvenni 2024-től a jelenlegi csokot és a falusi csokot.

A kormány eddigi bejelentései azonban óriási szürke foltot hagytak Magyarország térképén, hiszen nagyon sok településen egyelőre nem tudhatják biztosan, hogy jövőre igényelhetnek (falusi) csokot vagy nem. Ez a helyzet azért állt elő, mert a kormányzati bejelentés sok kérdést nem tisztázott, illetve más fogalmakat használ, mint a csokról szóló jogszabályok.

A családi otthonteremtési támogatást (csok) és annak kiemelten kedvezményes változatát (falusi csok) jelenleg két jogszabály határozza meg. Ezek alapján az új és használt lakás felújításra felvehető „sima” csokot a városokban és a falvakban – azok lélekszámától függetlenül – igényelhetik az arra jogosult családosok.

Ehhez képest a használt lakásokra és azok felújítására van egy jóval kedvezményesebben igénybe vehető csok-változat. Ezt hívják falusi csoknak. 

A jogszabályokban azonban ilyen elnevezés nincs.  

A rendeletekben „A preferált kistelepülésre vonatkozó különös szabályok” írják le falusi csokot. Ilyen támogatást pedig azokon a „preferált kistelepüléseken” lehet felvenni, amelyeket a jogszabály melléklete sorol fel. Jelenleg 2630-at, miközben mintegy 2900 ötezer fő alatti település lehet Magyarországon. 

A listában tehát messze nem szerepel az összes magyarországi falu, és az 5000 fő alatti települések közül is rengeteg hiányzik róla. 

A preferált listára kerülésnek ugyanis nem az egyetlen feltétele a lélekszám, hiszen a jogalkotók célja az volt, hogy a szegényebb, csökkenő lélekszámú falvakban adják meg ezt a kedvezményt. Ezért például a nagyobb városok agglomerációjában lévő gazdagabb, gyarapodó, magasabb ingatlanárú településeket hiába keressük rajta.

Mindebből, és a kormány közléséből (minimum) az alábbi levezetések lehetségesek a jövő évi csok-szabályokról:  

  1. A csokot és annak kedvezményes változatát 2024-től a falusi csokra jogosult településeken lehet csak igénybe venni, de már sokkal magasabb összegben.
  2. A falusi csokot a kormány szóhasználatában falvakban felvehető csoknak kell értelmezni, amiből az következik, hogy jövőre a sima csokot és a kedvezményes (falusi) csokot az 5000 főnél kisebb lakosú településeken továbbra is fel lehet venni, de már magasabb összeggel.
  3. A kedvezményes (falusi) csok preferált települési listájára a kormány felvesz minden 5000 fő alatti települést (köztük mintegy 100 várost is), és azoknak továbbra is jár a csok, ráadásul emelt összeggel.

Mindegyik szövegértelmezés lehetséges, a baj csak az, hogy millió forintokban mérik a köztük lévő különbséget. 

Ha ugyanis a csok és a preferált települési listás kedvezményes csok csak a listán jelenleg szereplő helyeken vehető majd fel 2024-től, akkor az összes többi, 5000 fő alatti településen még az idén igényelni kell a csokot a jogosultaknak, különben elvesztik a pénzt. 

Ha viszont minden 5000 fő alatti településen elérhető lesz a csok és már a kormány által közölt emelt összegekkel, akkor az bukik sokat, aki felveszi még idén azokon a településeken, amelyek 5000 főnél kisebbek, de nincsenek rajta a preferált listán.

Aránylag biztosak csak azok lehetnek a dolgukban, akik a preferált listán már szereplő településéken akarnak lakást venni vagy felújítani. Ők ugyanis a bejelentés alapján arra készülhetnek, hogy jövőre sokkal jobb feltételekkel kaphatnak csokot. Hacsak le nem kerül addig a település a listáról. Mert azért ez a lista sincs kőbe vésve az eddigi tapasztalatok szerint. Hozzájuk képest már valamivel bizonytalanabbak lehetnek az 5000 főnél nagyobb településen élők. Azt ugyan tudják, hogy a jelenlegi csokot jövőre már nem vehetik fel, azt azonban még nem, hogy milyen támogatás lép a helyébe és mikortól. 

Így aztán a csok idei felvételével ők jól és rosszul egyaránt járhatnak.

Mi lesz a kedvezményes csok-hitellel?

Jelenleg minden csokra jogosult család a csok mellé felvehet egy kedvezményes, 3 százalékos fix kamatú lakáshitelt. Ennek sorsáról azonban nem közöltek semmit, sem a Kormányinfón, sem a kormányzati közleményben. Ahogyan a csok mellé ugyancsak járó illetékkedvezményről sem, ami ugyancsak jelentős tétel a támogatást felvevőknek.

Mindaddig, amíg a kormány nem adja ki a változtatásokról szóló rendeletet, a csokra jogosultak körében hazárdjáték, hogy idén felveszik-e a támogatást, vagy megvárják vele 2024-et. 

Az sem kizárt, ha csak december utolsó napjaiban fog megjelenni az erről szóló jogszabály, ahogyan például a babaváró hitel és a falusi csok meghosszabbításánál történt 2022-ben. 

Csok és falusi csok előtte-utána:

2023-ban a vissza nem térítendő támogatás összege a hagyományos csoknál használt lakásra

  • egy gyermek után 600 ezer forint,
  • két gyermek után 1,43 millió forint,
  • három gyermek után 2,2 millió forint,
  • négy gyermek után 2,75 millió forint.

2023-ban újépítésű lakásoknál a hagyományos csokra mindenhol és a falusi csokos igényléseknél használt lakásokra ennél magasabb támogatási összeg vehető igénybe:

  • egy gyermek után 600 ezer forint,
  • két gyermek után 2,6 millió forint,
  • három gyermek után 10 millió forint.

A falusi csokra felvett összeg felét felújításra, korszerűsítésre kell fordítani. Csak korszerűsítésre ennek az összegnek a fele vehető fel.

A kormány bejelentése szerint 2024-től így növekednek a támogatások:

Új családi ház építése, vásárlása esetén 1 gyermek után az eddigi 600 ezer forintos támogatás 1 millió forintra, 2 gyermek esetén 2,6 millióról 4 millióra, 3 gyermek esetén pedig 10 millióról 15 millió forintra nő. Meglévő lakás korszerűsítésénél a támogatási összeg egy gyermek esetén 300 ezerről 500 ezer forintra, két gyermeknél 1,3 millióról 2 millióra, három gyermeknél pedig 5 millióról 7,5 millió forintra emelkedik. (A közlés nem szólt róla, de vélhetően az keretösszeg emelkedése a jelenleg falusi csokra vehető használt lakás vásárlására is vonatkozik.)

Csok-hitel

A vissza nem térítendő csok mellé kamattámogatott jelzáloghitelt is lehet igényelni, két gyermek után legfeljebb 10, három gyermek után legfeljebb 15 millió forintot. 

falusi csok hitel változás 2024
Novák Katalin még az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkáraként ismereti a kedvezményes csok-hitel részleteit 2019-ben – Fotó: Buzák Noémi / MTI

A lakáshitel kamata mindössze fix 3 százalék a kamattámogatás időszakában. Ha falusi csok mellé igényeljük a hitelt, akkor bővítésre és korszerűsítésre ezeknek az összegeknek a felét lehet felvenni. A kormány a csok-hitel 2024-es sorsáról, kamatának és összegének esetleges módosításáról nem közölt információt.

A szerző a Bank360.hu munkatársa

Nyitókép: MTVA / Bizományosi: Róka László

#Gazdaság#falusi csok#csok#hitel#változás#2024#ma

Címlapról ajánljuk