Bye-bye Szása: A dal, ami hamar a rendszerváltás szimbóluma lett

rtl.hurtl.hu

2025. március 26. 15:09

Te hallottad már a Pa-Dö-Dő ikonikus dalának, a 'Bye-bye Szásának' a teljes történetét? A videóból megismerheted a rendszerváltás és a szovjet csapatok kivonulásának jelképét, valamint a dal hatását és jelentőségét a magyar zenei életben.

A dal, ami több volt, mint sláger

1990 tavaszán robbant be a Padödő együttes "Bye-bye Szása" című dala, amely első hallásra egy szerelmi csalódás történetét meséli el. A szöveg mégsem csupán egy szakításról szólt: valójában a szovjet csapatok kivonulására reflektált, ami az akkori magyar társadalom egyik legjelentősebb pillanata volt. A dal hatalmas sikert aratott, Lang Györgyi és Falusi Mariann ezzel vált országszerte ismert előadópárossá.

Falusi Mariann így búcsúzott el tavalyelőtt egykori barátjától és művésztársától, Lang Györgyitől. Györgyi a Fókuszban mesélt betegségéről. 

A videóklipp sikere

A sláger videóklipje is maradandó emléket hagyott: Boros Lajos 50 darab életnagyságú papírfigurát készíttetett, amelyeket az első szabad választás hétvégéjén "versenyszerűen" helyeztek ki az ország különböző pontjain. 

Volt, aki a Lánchídra lógatta fel, más az Állatkert egyik kifutójába helyezte be a figurát, de akadt olyan is, aki egy Trabant tetején járta körbe a szavazóhelyiségeket. A kreatív akció nemcsak figyelemfelkeltő volt, hanem kifejezte az emberek felszabadultságát és örömét is.

Bye Bye Szása: A dal, ami hamar a rendszerválátás szimbóluma lett
Lang Györgyi és Falusi Mariann a Bye-bye Szása videóklippjében

Politikai jelentősége

A "Bye Bye Szása" sikere egybeesett azzal az időszakkal, amikor Magyarországon lezajlott az első szabad választás, amely hatalmas nemzetközi érdeklődést váltott ki. 

A rendszerváltás eufóriája, a szabadság érzése és a jövőbe vetett hit határozta meg ezt az időszakot. 

Az emberek izgatottan vettek részt az eseményekben, és optimistán tekintettek a jövő felé.

Falusi Mariann lakásszínházat szeretne létrehozni Lang Györgyi egykori lakásában, amiről a Reggeli egyik adásában mesélt. 

A szabadság dala

A Padödő slágere nem csupán a korszak egyik ikonikus dala lett, hanem egy korszakváltás szimbóluma is. A mai napig sokan emlékeznek rá, mint annak az időszaknak az emlékére, amikor a szabadság valósággá vált Magyarországon.

Kép forrása: Wikipedia