Felfújható gumitankkal tévesztették meg a nácikat a normandiai partraszállás előtt

Barva ÁdámBarva Ádám

2024. június 6. 20:44

80 éve történt a normandiai partraszállás, a II. világháború legbonyolultabb hadművelete, ami végképp eldöntötte: a náci Németország megbukik. Az évforduló alkalmából francia és brit katonák „szálltak partra ” csütörtök reggel Normandiánál, pont úgy ahogyan a D-napon. Most túlélők maroknyi csapata mellett az angol király, az amerikai elnök, a francia államfő és hollywoodi hírességek is megemlékeztek Franciaországban.

1944. június 6-án reggel 6 óra 30 perckor Franciaország földjére lépnek az első amerikai csapatok. A németek semmit sem sejtenek. Elkezdődik a D-nap, más néven: a normandiai partraszállás. A partraszálláskor 156 ezer katona, 7 ezer hajó és 12 ezer repülőgép érkezett Normandiába, őket nagyjából 50 ezer német próbálta visszaverni, nagyrészt sikertelenül, de óriási veszteségeket okozva.

A D-napot két évig tervezték és arra is rengeteg energiát áldoztak a szövetségesek, hogy megtévesszék a nácikat: fantomcsapatokat telepítettek oda, ahonnan a németek várták a támadást, még felfújható gumitankokat is szétszórtak a környéken.

Robert Capa Normandiai-partaszálláskor készített képe még Steven Spielberget is inspirálta híres filmjénél
Elterelésre használt felfújható tank

Eközben a Brit-szigeten nagyjából 3 millió szövetséges katona állomásozott és várta a valódi támadást.

A Fókusz riportjában felidézzük a Lányi Györggyel, vagyis George Lanettel készült 1985-ös Filmhíradó-interjút. A hadnagy annak a szupertitkos, X Troop elnevezésű brit kommandónak volt a tagja, amit Churchillék állítottak fel, szinte kizárólag kelet-közép európai, zsidó fiatalokból. A kimagaslóan intelligens, motivált és németül beszélő katonákat az ellenség területeire küldték, hogy információt gyűjtsenek és likvidálják a németek kulcsfontosságú tisztjeit.

Robert Capa, a magyar származású, világhírű fotográfus-fotóriporter a partraszállás első hullámával érkezett Normandiába. 106 felvételt készített, de csak 11 darab fotót sikerült előhívni, mert nagy sietségben megsérültek a negatívok.

A Life magazin 1944-es száma, ami június 19-én jelentek meg. Ebben jelentek meg először Robert Capa partraszállás alkalmával készült fotói. És tulajdonképpen olyan erős hatásúak voltak, hogy az amerikai közvéleményt megváltoztatták a háború megítélését vagy fontosságát illetően

– mondta Csizek Gabriella, az állandó Robert Capa életmű kiállítás kurátora.

Németh Péter, a Normandia 1944 Történelmi és Kulturális Egyesület elnöke közbenjárására június 7-én az egyik normandiai katonai temetőben emléktáblát állítanak annak a 160 magyar hadifogolynak az emlékére, akik a II. világháború lezárását követően Franciaországi táborokban haltak meg.

Ajánló: 13 érdekesség a 80 éve történt normandiai partraszállásról, a II. világháború leghíresebb csatájáról