Fókusz

Segíteni kell – az Ökumenikus Segélyszervezet szállítmányát kísértük el Ukrajnába

Dörmer CsabaDörmer Csaba

2022. március 8. 19:05

A Fókusz riportere napokon át kísérte az Ökumenikus Segélyszervezet munkatársait Ukrajnában. A segélyszervezet az első, amely a Kárpátokon túli területen is segítőpontot hozott létre. A segélyszervezet munkáját önök is támogathatják: ha hívják az 1353-as számot, 250 forinttal támogatják őket.

Ukrajna megtámadása után hatalmas menekülthullám indult el nyugat felé, több mint másfél millió ember. Sokan maradtak a határon belül, de még többen mentek tovább Lengyelország, illetve Magyarország irányába.

Segíteni kell – ez fogalmazódott meg szinte mindenkiben. Fogadni a menekülő családokat, megkérdezni, mire van szükségük, de érdemes eléjük menni, és már Ukrajnában is támogatni őket. Ezt az elvet követi az Ökumenikus Segélyszervezet. Az ő szállítmányukat kísérte el Ukrajnába a Fókusz stábja.

A beregsurányi határátkelőn nők és gyerekek botorkálnak szembe, ők azok, akik nem akarnak a háború árnyékában élni. Az ukrán oldalon a segélyszervezet segítőpontot hozott létre, ahol a várakozók élelmet, innivalót kaphatnak.

Akad segítség bőven. Még az adományt felajánló áruházlánc vezetője is beáll pakolni. Itt van Gyurta Dani is, aki évek óta jár a segélyszervezet jótékonysági futóversenyére Kárpátaljára, de most először kérdezték meg tőle otthon, biztonságos-e ide jönni.

„Nagyon sok olyan ember van, aki hosszú órákat, napokat, heteket fog itt tölteni a határon arra várva, hogy átkelhessen. Ezeknek az embereknek szeretnénk segíteni” – mondta.

Nemcsak alapvető élelmiszerekre van szükség, hanem többek között higiéniai szerekre, fekhelyekre, ágyneműre is. 

Ezek egy része az ungvári raktárba kerül. A helyzet a háború pillanatnyi állásának megfelelően percről percre változik, ehhez folyamatosan alkalmazkodni kell.

Sokan menekültek el Kárpátaljáról, Beregszász mégis tele van autókkal. A legtöbb jármű tulajdonosa Kijevből és Harkiv környékéről érkezett. Közülük sokan ki tudnak fizetni egy hotelt, egy panziót, hogy ott vészeljék át a bizonytalan helyzetet. A Bethlen Gábor Líceumban menekültszállás működik azoknak, akiknek nincs hova menniük. 

Gyakorlatilag egy éjszaka leforgása alatt a diákjaink személyes tárgyait elzártuk egy külön helyiségbe, hogy a kollégiumi szobákban tudjuk fogadni a menekülteket. Mi sem számítottunk rá, nem tudjuk, meddig tart, de nagyon sok helyről kapunk segítséget 

– mondta Erdélyi Éva igazgatóhelyettes.

A konyhán 70 ember számára főznek. Az ökumenikus adományok egy része ide kerül. A menekültek folyamatosan cserélődnek. Van, aki egy, más három éjszakát tölt itt. Az igazgatóhelyettes azt mondja, mindenki önkéntesként vállalta ezt a munkát.

„Nemcsak a menekülteket kell segíteni, hanem egyre inkább a rászorulókat is, mivel fogyóban van az élelmiszer és sok minden más is az üzletekben. Sok bolt bezárt, ezért szükség van a segélyekre, hogy az emberek ne éhezzenek” – fogalmazott Gerevich János, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet ukrajnai vezetője. A beregszászi irodában pedig azon dolgoznak, hogy a segélyszállítmányokból, adományokból mindenki részesülhessen. 

A segélyszervezet már Lvivben is segít a koordinációban.

#Fókusz#orosz-ukrán háború#adásrészletek#beregsurány#határátkelő#menekülők#menekültek#ökumenikus segélyszervezet#kárpátalja#lviv#Külföld