Fókusz

Milyen lesz az élet a Földön 100 év múlva?

Dörmer CsabaDörmer Csaba

2016. október 8. 21:00

Elképzelték már, milyen lesz a jövőnk 100 év múlva? Robotok, mai szemmel elképzelhetetlen technika, repülő autók, Mars-utazás? Egyáltalán megjósolható a távoli jövő? A fantasztikus filmek alkotói sokféleképpen el tudják képzelni, hogyan néz ki a világ egy évszázad múlva, de mit mond a jövő- és a klímakutató?

Hogyan fognak élni a dédunokáink? Lesz munkájuk? Lesz otthonuk? Gondtalan világ veszi majd körül őket vagy környezeti katasztrófa áldozatai lesznek? Megpróbáltunk utánajárni, mennyi sejthető az emberiség jövőjéből. Lesznek-e nyomtatott ételek? Mivel fogunk közlekedni? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától?

Ürge-Vorsatz Diana az ENSZ Nobel-békedíjas Éghajlat-változási Kormányközi Testületének tagja. A Közép-Európai Egyetem Környezetvédelmi Tanszékének professzora. Az egyetem vadonatúj, úgynevezett intelligens épületének tetején beszélgetünk. Többek között arról, hogy az emberiség intelligenciája elegendő lesz-e a megfelelő jövő biztosításához?

 

 

A klímakutató két szélsőséges jövőképet vázol fel. Az egyik akkor következik be, ha az emberiség nem oldja meg a társadalmi és környezeti problémákat. Ez esetben keserves időszak várható. Klímaváltozás, a tengerszint emelkedése, az óceánok elsavasodása, aszályok, hurrikánok, csak néhány jóslat a nem túl távoli jövőből. Diana másik jövőképe ennél jóval szimpatikusabb. Ehhez az kell, hogy megelőzzük a Föld lakhatatlanná válását. Az EU által a napokban jóváhagyott párizsi klímaegyezmény hatalmas lépés ez irányban. Diana el tudja képzelni azt az ideális jövőt, ahol a technológia megengedi, hogy az emberek kevesebbet dolgozzanak, kisebbek a társadalmi egyenlőtlenségek, és alig van légszennyezés, mert a közlekedés is teljesen megváltozik.

#Fókusz#adásrészletek#előzetesek#jövő#technika#fejlődés#rtl