„Tévedni jó!” – Vekerdy Tamás tanácsai, amik megváltoztathatják a gyereknevelésed

rtl.hurtl.hu

2025. július 17. 18:18

Nevelni embert próbáló feladat, de vannak módszerek, amelyekkel nemcsak a gyerek érzi jobban magát, hanem te is. Mutatjuk, mik azok a szülői trükkök, szemléletváltások és apró, de hatásos változtatások, amik segítenek átvészelni a mindennapokat, sőt, akár még élvezni is!

Előbb ismerd meg, aztán neveld!

Vekerdy Tamás szerint a nevelés nem ott kezdődik, hogy utasításokat osztogatsz, hanem ott, hogy figyelsz. Figyelsz arra, mit szeret, hogyan reagál, mitől szorong, miben jó és miben bizonytalan. A legtöbb nehézség abból fakad, ha a gyereket nem olyannak látjuk, amilyen, hanem olyannak, amilyen szerintünk lennie kellene. Ez a fajta szülői „torzítás” azonnali feszültséget szül.

  • Tipp: Vezess „gyerek-naplót”, amiben hetente leírod, miket vettél észre róla. A tudatos figyelem sokat segít az elfogadásban.

A boldog gyerekkor a legjobb befektetés

Nem az lesz sikeres felnőtt, akit kicsiként teljesítménykényszer hajtott, hanem az, aki szeretve volt, aki biztonságban érezte magát – hangsúlyozza Vekerdy. A játék, a futkározás, a marháskodás sokkal fontosabb, mint az, hogy hány plusz szakkörre jár.

  • Tipp: Tűzzétek ki a családi naptárba a heti kötelező hülyülés időpontját. Igen, ezt is lehet rendszerben csinálni!

Túl korai még a telefon? Cikkünkből kiderül, miért fontold meg inkább az okosórát a gyereknek!

Az önbizalom nem luxus, hanem alapszükséglet

A gyerek legnagyobb szükséglete nem az, hogy mindent tudjon – hanem az, hogy elhiggye: képes rá. Ezt pedig nem a dicséret mennyisége, hanem a kapcsolat minősége adja meg. Aki úgy nő fel, hogy hisznek benne, az felnőttként is magabiztosabb lesz.

  • Tipp: Használj „bátorító mondatokat” ahelyett, hogy kijavítanád: „Láttam, hogy nagyon igyekeztél!”, „Értékelem, hogy megpróbáltad!”
Ezekkel a gyereknevelés tippekkel könnyítheted meg az életed
A gyerekeknek szüksége van minőségi időre, amikor csak rájuk figyelünk, feszültség nélkül /Fotó: GettyImages

A hibázás nem kudarc – hanem tanulási lehetőség

A dunaszerdahelyi.sk cikke szerint Vekerdy egyenesen azt mondja: „tévedni jó!” A gyerek akkor fejlődik, ha biztonságban van a hibáival is. Ha minden hiba büntetést von maga után, a gyerek nem mer próbálkozni, inkább visszahúzódik vagy hazudik.

  • Tipp: Ahelyett, hogy leszidod, kérdezz rá: „Szerinted mit lehetett volna máshogy csinálni?” – a megoldás gyakran az ő fejében is ott van.

Egy boldog szülő sokkal többet ad a gyerekének, mint egy tökéletes, de kimerült és ingerlékeny szülő. Ne feledd: a gyerek nem a vasalt ingtől lesz kiegyensúlyozott, hanem attól, hogy nevettetek együtt a kanapén. Néha az is bőven elég.

Állj mellette – akkor is, ha más nem

A gyereknek tudnia kell: a szülei a biztonsági háló. Akkor is mellette állsz, ha bajba kerül. A világ elég kegyetlen tud lenni, neki viszont tudnia kell, hogy legalább otthon mindig védelmet talál.

  • Tipp: Ne mások előtt tarts erkölcsi fejtágítást. Ha valamit megbeszélnétek, várd meg, amíg csak ketten vagytok. A bizalom így épül.

A kamasz nem ellenség – csak épp újraépíti magát

A serdülőkor talán a legnagyobb próbatétel, de nem azért, mert elromlik a gyerek, hanem mert „újjászületik” – ahogy Vekerdy mondja. A leválás természetes, még akkor is, ha nem esik jól. De ez nem a szeretet hiánya – ez a függetlenedés próbája.

  • Tipp: Legyél jelen, de ne nyomulj. Ha akarja, mesél, ha nem, akkor is tudd, hogy szüksége van rád.

Kapcsolódó tartalmak:

Nyitókép: GettyImages