A Disney-hatás: hogyan neveltek minket hamis szerelemképre?

rtl.hurtl.hu

2025. július 6. 8:30

Sokan úgy hisszük, hogy már rég felnőttünk, tapasztaltak vagyunk, és tudjuk, hogyan működnek a párkapcsolatok. Mégis, amikor a szerelem kerül szóba, gyakran nyúlunk vissza régi bölcsességekhez, romantikus tanácsokhoz – legtöbbször anélkül, hogy észrevennénk, mennyire idejétmúltak. Az alábbi öt szerelmi mítosz például olyan mélyen beépült a kollektív gondolkodásunkba, hogy ideje tudatosan megszabadulni tőlük. Végleg.

Miért hiszünk még mindig a romantikus mítoszokban?

A válasz egyszerű és bonyolult is egyben: mert ezek a történetek bennünk élnek. Generációk óta halljuk őket, romantikus filmekből, popdalokból, közösségi médiából. Egy idealizált világot festenek elénk, amely gyakran nem sok köze van a valósághoz. Ráadásul sok ilyen mítosz mélyen beágyazott a társadalmi elvárásokba– főként heteronormatív keretek között. Pedig a szerelem nem sablon szerint működik. És ha a boldog, egészséges párkapcsolatok a célunk, akkor ideje megszűrni, mit viszünk tovább a múltból.

1. Ha akarná, megtenné

Egy barátnőm a minap már az ötödik randin volt túl egy sráccal, de még mindig nem csattant el az első csók. Egy pohár bor mellett sóhajtva jegyezte meg: 

De hát ha akarna, már lépett volna…

Ismerős gondolat? Elsőre logikusnak tűnik, de a valóság ennél sokkal összetettebb. Talán a másik fél félénk. Lehet, hogy nem akarja elsietni a dolgokat. Lehetnek rossz tapasztalatai a közeledéssel kapcsolatban. Vagy épp arra vár, hogy a másik adjon egyértelmű jelet. Egy biztos: csak találgatunk, ha nem kérdezünk. 

Nem tud senki gondolatot olvasni. A nyílt kommunikáció sokkal célravezetőbb, mint a bizonytalanság és az elméletek gyártása.

Az exek csatája szereplőinek, Krisztinek és Dénesnek a kapcsolata az elejétől kezdve az ital körül forgott – a bulik, a randik, az érzelmek. Egy idő után azonban a szórakozás átfordult függőséggé, ami nemcsak a kapcsolatukat mérgezte meg, hanem az egész életüket is. A videóban mindketten szembenéznek múltjukkal: bűntudattal, emlékezetkiesésekkel, megbánással. Most, évekkel később mindketten józanok – de vajon meg tudják-e bocsátani önmaguknak, amit akkor tettek?

2. A féltékenység a szerelem jele

Való igaz, időnként mindannyian érzünk féltékenységet. Ez teljesen normális – és emberi. Gyakran belső bizonytalanságainkból, önértékelési problémákból vagy az elhagyástól való félelemből fakad. A baj ott kezdődik, amikor a féltékenység irányítássá, birtoklási vággyá vagy kontrollmániává alakul. Amikor valaki meg akarja mondani, mit viselhetsz, kivel találkozhatsz, vagy beleszól az életedbe – az már nem szerelem, hanem határátlépés.

A féltékenység nem a szeretet, hanem a félelem jele – félelem a szeretet elvesztésétől.

A Disney-hatás: hogyan neveltek minket hamis szerelemképre?

3. Az ellentétek vonzzák egymást

Egy extrovertált és egy introvertált. Egy rendmániás és egy bohém. Egy művészlélek és egy Excel-mágus. Filmekben imádjuk ezeket a párosításokat – de a valóságban az ellentétek inkább kihívást, mint harmóniát jelentenek. Természetesen lehet tanulni egymástól, és a különbségek színessé tehetnek egy kapcsolatot. De ha alapvető értékrendek, életstílus vagy jövőkép ütközik, az hosszú távon nem a romantikus szikrákat, hanem a feszültséget növeli.

Nem az ellentétek, hanem a közös célok és értékek kovácsolnak igazán erős párkapcsolatot.

 

4. A szerelemnek magától kell működnie

Az igazi szerelem olyan, mint a lélegzet – jön, megy, és nem kell érte tenni semmit. Legalábbis ezt sugallják a romantikus mesék. A valóság viszont más: egy kapcsolat nem történik, hanem épül. Folyamatosan, odafigyeléssel, kompromisszummal és fejlődéssel.

A minden könnyen megy, ha ő az igazi típusú gondolkodás gyakran oda vezet, hogy a nehézségek első jeleinél feladjuk – hiszen akkor mégsem ő volt az igazi… Pedig minden kapcsolatban vannak hullámvölgyek, és ezek nem a szerelem végét, hanem annak valódiságát jelentik.

A szerelem nem magától működik. De megéri dolgozni érte. 

Évek munkájával lehet csak rendbe rakni a társfüggőséget – erre figyelmeztetett a Reggeliben Dr. Hollósy-Vadász Gábor. A pszichológus szerint a társfüggőség csak tünete lehet valamilyen pszichés zavarnak. Hogy mikor beszélhetünk pontosan társfüggőségről, kiderül a fenti videóból.

5. A boldogsághoz társ kell

„Majd ha végre lesz párom, boldog leszek.” Ismerős mondat? Ez a gondolkodás óriási nyomást helyez a másik félre – és közben aláássa a saját felelősségünket is. A párkapcsolat nem mentőcsónak, nem terápia, nem pótlék. Egy egészséges kapcsolatban két egész ember van jelen – nem két fél, akik egymástól várják, hogy teljesek legyenek.

A saját boldogságunkért mi magunk vagyunk felelősek. A kapcsolat pedig egy szép bónusz, nem a megoldás.

Begyűrűzött a szerelmünk – ezzel a felirattal jelentette be közösségi oldalán Joshi Bharat, hogy eljegyezte kedvesét, Kiss Virágot. Az indiai származású műsorvezető és szerelme másfél éve alkotnak egy párt, a lánykéréssel pedig most egy újabb szintre került a kapcsolatuk:

Exek csatája az RTL+ Premiumon

Nem véletlen, hogy a kapcsolati zűrökről szóló reality-k, mint az RTL+ Premiumon elérhető Exek csatája most is népszerűek. Ezekben élesben látni, mi történik, ha a múlt és a jelen összekeveredik. És sokszor ez csak a képernyő előtt kényelmes – élőben már jóval feszélyezőbb. Streameld az Exek csatáját június 18-tól minden szerdán dupla részekkel az RTL+ Premiumon!

Fotók: Freepik

Exek csatája június 18-tól minden szerdán dupla részekkel az RTL+ Premiumon!