A magyarok a leginkább elégedetlenek a saját országuk oktatási rendszerével
2023. szeptember 5. 13:03
A lakosság 76 százaléka nem javasolná senkinek, hogy tanárnak álljon.
Az Ipsos Global Education 29 országra kiterjedő felmérése szerint a megkérdezettek nagyobb valószínűséggel írják le saját országuk oktatási rendszerét rossznak, mint jónak.
Szingapúrban és Írországban a legmagasabb azok aránya, akik elégedettek iskolarendszerrel, míg
Magyarországon a legkevésbé elégedettek az emberek, kétharmaduk rossznak minősíti oktatási rendszert.
A kutatás főbb megállapításai:
- a 29 országban a lakosok egyharmada (33 százaléka) jónak, 36 százaléka pedig rossznak minősíti az oktatási rendszert.
- Az iskolás gyerekek szülei inkább az elégedettek közé tartoznak.
- A megkérdezettek 45 százaléka nem javasolná a tanári pályát, 43 százalék viszont igen.
- A 29 megkérdezett ország közül 28-ban gondolják úgy az emberek, hogy a diploma megszerzése nagyon fontos az életben való sikerességhez.
- Egyharmaduk (35 százalék) azt gondolja, hogy a mesterséges intelligencia pozitív hatással lesz az oktatásra, de néhány nyugati országban (Franciaország, Egyesült Államok, Kanada) inkább negatívak a várakozások.
Magyarország esetében lesújtóbbak a számok, például csak 8 százalék elégedett az oktatással, 67 százalék pedig rossznak minősítette azt. A lakosság 76 százaléka nem javasolná senkinek, hogy tanárnak álljon, 74 százalék szerint ugyanis a pedagógusok nincsenek eléggé megfizetve, csaknem ennyien pedig úgy látják, megbecsülve sincsenek (globális átlag: 46 és 49 százalék).
A tanárok terhelését a világon szinte mindenhol ugyanúgy értékelik, nagyjából kétharmad véli úgy, hogy keményen dolgoznak a pedagógusok.
Amikor arról kérdezték az embereket, hogy miért rossz az oktatás, általában a forráshiányt, az elavult tantervet, valamint a politikai elfogultságot említették.
Nyitókép: Kiss Gábor/MTI