A magyaroknál már csak a bolgárok élnek szerényebben az EU-ban
2022. június 20. 18:51
Az egy főre jutó tényleges fogyasztás mértéke Magyarországon és Szlovákiában volt a második legkevesebb 2021-ben – derül ki az Eurostat adataiból.
Közzétette friss felmérését az Eurostat, amely az egyéni fogyasztás mértékét vizsgálja a különböző EU-országokban: ezek szerint a magyarok egy főre jutó fogyasztása 2021-ben az EU-átlagnak csak a 70 százalékát érte el. Ennél már csak Bulgáriában rosszabb a helyzet (63 százalék), Szlovákiával pedig épp azonos szinten vagyunk.
Az Eurostat honlapján emlékeztet: az egy főre jutó GDP ugyan gyakran használatos az országok jóléti szintjének mutatójaként, azonban nem feltétlenül alkalmas a háztartások életszínvonalának kifejezésére.
Ez utóbbi célra jobban megfelel az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás.
A tényleges egyéni fogyasztás olyan javakból és szolgáltatásokból áll, amelyeket az egyének tényleg elfogyasztottak, illetve igénybe vettek, függetlenül attól, hogy azokat a háztartások, a kormányzat vagy nonprofit intézmények vásárolták-e meg és fizették-e ki.
A tényleges egyéni fogyasztás a nemzetközi volumen-összehasonlításban gyakran minősül az előnyben részesített mérőszámnak, mivel nem befolyásolja az a tény, hogy a háztartások által igénybe vett bizonyos fontos szolgáltatások, például az egészségügyi és az oktatási szolgáltatások szervezése országonként eltérő.
(
(Az ábrákon látható PPS pedig a vásárlóerő-paritást kifejező mesterséges valuta.)
A felmérés az egy főre jutó GDP-t is vizsgálta, ebben Magyarország az EU-átlag 76 százalékát érte el, amivel szintén utolsó előtti.
Nyitókép: d3sign / Getty Images