Egy évtizedig keresett egy sorozatgyilkost a német rendőrség, ledöbbentek, mikor megtalálták
2025. július 14. 14:21
Tíz éven át kutattak egy sosem látott, mégis számos bűncselekményhez köthető nő után Németországban. A „heilbronni fantomként” emlegetett sorozatgyilkos DNS-e rendre felbukkant gyilkosságok, rablások és betörések helyszínein. A rendőrség azonban nem erre a végkifejletre számított.
40 helyen tűnt fel a "heilbronni fantom" DNS-e
2001-ben a német rendőrség egy 1993-as gyilkossági ügyben végzett újravizsgálat során egy nő DNS-ét azonosította egy bögrén. Még abban az évben egy másik gyilkosság helyszínén is ugyanez a genetikai minta került elő. A hatóságok gyanakodni kezdtek, hogy egy sorozatgyilkos garázdálkodik az országban, de sem arcot, sem nevet nem tudtak a titokzatos nőhöz társítani.
Ahogy teltek az évek, a titokzatos nő DNS-e összesen csaknem 40 bűncselekmény helyszínén bukkant fel: játszótéri heroinos tűn, ellopott járművekben, betörések után és gyilkosságoknál is. A helyszínek között nemcsak Németország, hanem Ausztria és Franciaország is szerepelt.
A sajtó hamarosan elnevezte: ő lett a „heilbronni fantom”.
A bűntársak sem vallottak színt
2007-ben egy fiatal rendőrnőt öltek meg Heilbronn városában, és a helyszínen ismét előkerült a titokzatos DNS. Ekkor már nem volt kétség: egy különösen veszélyes, több országon átívelően tevékenykedő bűnöző nyomában jártak.
A rendőrség külön nyomozócsoportot állított fel, akciótervek és fantomképek készültek, több száz embert hallgattak ki. Azonban senki sem tudott semmit mondani a nő kilétéről – még azok sem, akik bűntársként részesei voltak az ügyeknek.
Az RTL+ Premium kínálatában számos hasonlóan izgalmas és fordulatokkal teli krimi sorozat és film közül választhat.
2009-ben egy elszenesedett holttest DNS-vizsgálata során ismét előkerült a „fantom” genetikai nyoma – csakhogy a test egy férfié volt. Ez az ellentmondás végül új irányba terelte a nyomozást.
Kiderült, hogy a DNS nem a tettesé, hanem egy vattapálcikákat gyártó üzemben dolgozó nőé volt. Az asszony – anélkül, hogy tudott volna róla – szennyezte be a sterilnek hitt eszközöket, így a nyoma rendre megjelent ott, ahol ezekkel a pálcikákkal gyűjtöttek mintát.
Nemzetközi szabályozás lett a következménye
A botrányos eset nyomán a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet új előírásokat vezetett be: azóta szigorúan szabályozzák, hogyan készülhetnek a bűnügyi helyszíneken használt mintavételi eszközök.
A heilbronni fantom története ma már elrettentő példaként szolgál arra, hogyan vezethet félre egyetlen szennyezett DNS-minta egy teljes nyomozást – és hogyan üldözhet a rendőrség tíz évig egy olyan embert, aki soha nem is létezett.