Autós baleset külföldön: ezekre figyelj, hogy ne legyen rémálom a nyaralásból
2025. július 12. 14:19
Egy külföldi autós utazás mindig kaland, de a legjobb nyaralást is keresztülhúzhatja egy baleset. Mutatjuk, mi mindenről gondoskodj még indulás előtt, és hogyan intézd a dolgokat, hogyha megtörtént a baj, ne idegőrlő küzdelem, hanem gyors megoldás legyen a folytatás.
Egy külföldi autós nyaralás felejthetetlen élmény, ha nem feledkezel meg az alapvető előkészületekről. Egy érvényes biztosítás, egy kitöltött bejelentő és egy pár fotó nem sok helyet foglal, de annál többet érhet, ha bekövetkezik a baj. A legrosszabbra nem számítani kell, csak felkészülni rá.
Amit nem hagyhatsz otthon
Mielőtt belevágnál a több száz vagy ezer kilométeres útra, fontos, hogy ne csak a bőrönd legyen rendben, hanem az autó papírjai és biztosítási háttere is.
- Érvényes forgalmi engedély és jogosítvány
- Kötelező biztosítás igazolása + Zöldkártya (ez különösen fontos EU-n kívüli országban, és a biztosítódtól tudod kérni)
- Utazási biztosítás – de csak olyat köss, ami kiterjed az autós balesetekre és assistance szolgáltatást is tartalmaz!
Mindenképp ellenőrizd, hogy a biztosítási fedezet kiterjed-e a célországra (néhány ország kizárható lehet), és hogy kapsz-e segítséget, ha a jármű mozgásképtelenné válik. A 0–24-es autómentés, csereautó, vagy hazaszállítás lefedettsége sok pénzt és ideget spórolhat meg.
Tudd, mi a teendő!
Egy baleset minden esetben stresszes, de különösen igaz ez idegen országban. Nem kell pánikolni, de az europa.eu cikke szerint ezek az információk bármikor életmentőek lehetnek:
- Először is: senki ne hagyja el a helyszínt!
- Beszéld meg a másik féllel a történteket, ha kell, hívjatok rendőrt.
- Sérülés esetén azonnal mentőt is!
A kreszvaltozas.hu cikke külön felhívja a figyelmet arra is, hogy fotózd körbe a járműveket és a helyszínt. Különösen fontos, hogy látszódjanak a rendszámok, a sérülések és a baleset körülményei.
Molnár Martin útját nyomon követhetjük a Forma-1-be – A 2025-ös szezon a brit F4-ben címmel indult magazinműsor az RTL+-on. Az epizódokban megismerkedhetsz a 16 éves versenyzővel, akinek nagy jövőt jósolnak a brit F4-es mezőnyben. Kövesd Molnár Martin karrierjét az RTL+ magazinműsorában!
Baleseti bejelentő: mindig legyen nálad!
A kék-sárga európai baleseti bejelentő egységes az EU-ban, így nyugodtan kitölthetitek bármelyik nyelven – a mezők ugyanazok. Ha nincs ilyen az autódban, innen tudod letölteni. Fontos lépések:
- Mindkét fél írja alá.
- Pontosan add meg a rendszámokat, nevet, címet, biztosító nevét és kötvényszámát.
- Ha lehet, írd be a megjegyzéshez, hogy a másik fél elismeri a felelősséget – saját nyelvén!
- Kérd el a tanúk nevét és elérhetőségét.
Ne feledd: a biztosítónak 48 órán belül jelenteni kell az esetet!
Mi történik ezután?
- Kisebb sérülésnél, ha az autó mozgásképes, az utat folytathatod. A sérült alkatrészeket viszont ne hagyd hátra!
- Komolyabb sérülésnél: hívj assistance-ot vagy autósegélyt. Ha nincs, a legközelebbi parkolóig vontassák el a járművet.
- A szerviz számlát, sérült alkatrészt őrizd meg! A biztosító ezeket kérni fogja, főleg, ha CASCO vagy utasbiztosítás alapján szeretnél térítést.
Kárrendezés: nemcsak ott, hanem itthon is lehet
A biztosítási kárrendezést az érintett ország jogszabályai alapján végzik. De van lehetőséged arra is, hogy hazatérés után a saját országodban indítsd el az ügyintézést. Ilyenkor két utat választhatsz:
A károkozó biztosítójának magyarországi képviseletén keresztül. A magyar Nemzeti Kárrendező Irodánál, főleg, ha a másik fél ismeretlen vagy nincs biztosítása.
Az EU előírásai szerint három hónapon belül választ vagy ajánlatot kell kapnod. Ha ez nem történik meg, késedelmi kamat jár.
Pont annyi esélye van egy autóbalesetnek itthon, mint külföldön, de ha esetleg mégis úgy döntenél, hogy repülővel utazol, a megspórolt időbe még akár 1-2 film is beleférhet az RTL+ Premiumon.
Nyitókép: Getty Images