„Nincs annál nagyobb trauma, amikor a szülőnek kell eltemetnie gyermekét” – Csuja Imre hét éve beszélt először gyermeke öngyilkosságáról
2024. március 17. 8:09
Csuja Imre 2017-ben beszélt először a nyilvánosság előtt akkor tizennégy éve elhunyt fia, Gergő haláláról. A színésznek idősebbik fia, Bence is depresszióval küzdött, 2019-ben szintén önkezével vetett véget életének.
Csuja Imre hét éve egy interjúban beszélt először az akkor 14 éve elhunyt fia, Gergő haláláról. Azt mondta, nincs nagyobb trauma annál, mint amikor a szülőnek kell eltemetnie a gyermekét. Hiába tettek meg mindent, már késő volt a segítség. Szerinte a szülőknek segíteniük kell, amikor védtelen és érzékeny kamaszgyereküknek sebezhető a lelke.
Két évvel az interjú után a színész idősebbik fia, Bence is öngyilkos lett. A két tragédiáról tavaly őszintén beszélt. A színész szerint szerencséje van, hogy a színpadon az örömét és a bánatát is kijátszhatja, feleségének ez nem adatott meg.
„Nincs annál nagyobb trauma, amikor a szülőnek kell eltemetnie gyermekét” – mondta a színész, aki tavaly Ferdinand Von Schirach Isten című művében egy vallási vezetőt alakított, aki nagyon ellenzi az öngyilkosságot.
Nem akarom én ezt forszírozni, vagy mint egy emléktáblát kitenni azzal, hogy én milyen klassz csávó vagyok, hogy ebben játszom, miközben tudják rólam, hogy mi történt. Viszont érdekes kérdés az eutanázia és az öngyilkosság téma, erről beszélni kell. Én valahogy azt éreztem, hogy nem lehet ebből kimaradni, és nem elvállalni azért, mert van egy sorsom
– fogalmazott Kadarkai Endre Szavakon túl című klubrádiós műsorában a színész, aki úgy érzi, szakmája segíti őt a tragédiák feldolgozásában.
Csuja Imre arról is beszélt, hogy az öngyilkosságok nagy részét pszichés zavarok okozzák, aminek jeleit ő is tapasztalta. „Ez egy nagyon borzalmas betegség, mert van olyan fázisa, amikor egy szuicid hajlamú fiatal gyerek olyan boldogságot mutat és áraszt magából reggel, hogy teljesen megtéveszti a környezetét, még a szüleit is. Ezt tudatosan csinálják. Felismerése annak, hogy mit fog elkövetni ahhoz, hogy ő ne éljen tovább. Ez a betegség velejárója, mert ők akkor már abban vannak, hogy megtalálták a megoldást, hogy hogyan vetnek véget az életüknek. Utólag már könnyű okosnak lenni, akkor tudjuk csak, hogy ez történt” – tette hozzá.
Ha úgy érzi, segítségre van szüksége, hívja a lelki elsősegély-szolgálat a nap 24 órájában elérhető, bármely szolgáltatótól ingyenesen hívható telefonszámát: 116-123