Hogyan nullázta le a PSG-t a Chelsea? Helyszíni beszámoló!
2025. július 14. 8:10
Háromgólos vereséget szenvedett a BL-győztes – klubvilágbajnok a Chelsea. Vasárnap este lejátszották a FIFA-klubvilágbajnokság döntőjét. A nagy esélyes (Bajnokok Ligája-győztes) Paris Saint-Germain, miután egy félidő alatt három gólt rúgva kiütötte az elődöntőben a Real Madrid csapatát, most ugyanennyi idő alatt kapott hármat. Cole Palmer két góljának és egy asszisztjának, valamint Joao Pedro találatának köszönhetően a Chelsea emelhette magasba a 24 karátos arannyal futtatott trófeát. Hrutka János helyszíni beszámolója következik!
A végére megszerették…
Végéhez érkezett 11 napos utazásom. A negyeddöntőktől kezdődően sikerült Philadelphiában a Lincoln Financial Fielden és a Giants otthonában, a Metlife Stadionban végigkísérni, átélni és befogadni az új lebonyolítású torna rezgéseit.
Ahogy fogytak a mérkőzések, ahogy fokozódott az izgalom, úgy fogadta be, úgy engedte egyre beljebb szívébe és lakásába Amerika is a klubvilágbajnokságot.
Mindennap korábban keltem, talán nem is sikerült teljesen átállni. A korai kelés korai elkészülést, korai bekapcsolódást jelentett a soha nem alvó város vérkeringésébe. A Queens Plazánál léptem a Jackson Avenue-ra. Hurrá, végre felhők, pici légmozgás. Ez volt az első nap a kinntartózkodásom alatt, amikor nem fülledt, párás, elviselhetetlen idő fogad. A metróba becsekkolva azért visszatér a tíznapos érzés. Szerencsére a szerelvények mindegyike légkondicionált. Viszont vasárnap van: amire én várok, nem jár… Egy lassabb megoldással indulok Manhattan közepe felé.
Nézőcsúcs és Donald Trump a MetLife Stadionban
Több száz méteres sor kígyózik a stadionba való kijutásra várva és nemcsak élénkebb és sötétebb kék mezes szimpatizánsok. Teljesen színes a várakozók sora: a kiesett csapatok itt ragadt szurkolói ugyanúgy csapatuk mezében pompáznak, mint a torna közelébe nem jutó klubok fanatikusai.
Egy igazi örömünnep.
A buszra való feljutás háromszor, a stadionba vezető út ötször annyi időbe kerül. A mérkőzést a helyszínen tekinti meg Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke is. Talán ez is szerepet játszik az araszolásban. Pont egyszerre érünk a stadionhoz. Én a buszállomásról, a parkoló ezerfokos aszfaltján sétálok befelé, az elnök és kísérete három helikopterrel tesz egy nagy kört a MetLife Stadion felett, majd leereszkedik onnan pár száz méterre.
A Bajnokok Ligája topcsapatait ő is csak ritkán látja élőben. Az elődöntőbe jutó négy alakulat közül hárommal nemsokára találkozhatunk a legrangosabb európai kupasorozat főtábláján (ne feledd, a BL otthona, ahol a legtöbb mérkőzést nézheted, élőben, magyar kommentárral, továbbra is az RTL+ Premium lesz!).
A Chelsea FC tornán mutatott teljesítménye pedig egyértelműen igazolta, hogy akár a meglepetéscsapatok, akár az esélyesek között is számolni kell az angol negyedik helyezettel.
Az esélytelenek nyugalmával vált esélyessé fél óra alatt a Chelsea
A PSG ugyanabban az összeállításban kezdett, ahogy a BL-rekorder Real Madrid ellen. Miért is kellett volna változtatni egy hibátlan gépezeten? Az Inter elleni BL-döntőhöz mérten is csak Willian Pacho hiányzott a kezdő sípszónál. Ő, Lucas Hernandez társaságában piros lapot kapott a negyeddöntőben, így nem álltak Luis Enrique rendelkezésére. A Chelsea-nél két változtatást jelentett, hogy Levi Colwill letöltötte sárga lapok miatti eltiltását és Reece James sérülése is rendbe jött.
A PSG csak egy gólt kapott az egész tornán, egyetlen ellenfele sem tudott nagy helyzeteket kialakítani ellene, a legtöbben a labdát sem látták a kilencven perc alatt.
A párizsiak mutatói pedig még a BL-statisztikákat is felülmúlták. Ők számítottak az esélyesnek, azonban a Konferencialiga-győztes Chelsea-nél ezt másképp gondolták. Az első percek hullámzását és a mindkét kapu előtt adódó lehetőségeket követően először Désiré Doué percei következtek, eredmény nélkül, majd Cole Palmer adott félreérthetetlen jeleket a mérkőzés legjobbjára szavazóknak. Nyolc perc alatt két ugyanolyan szép és okos gólt szerzett, a bal alsóba.
Hogy a regnáló BL-győztes átélje a négy nappal ezelőtti kínokat, amelynek akkor ő volt az okozója, arról ismét az angol középpályás tett: tökéletes passzát Joao Pedro emelte Gianluigi Donnarumma válla felett a francia kapuba. A szünetben háromgólos hátránnyal ballagott az idén mindent megnyerő együttes az öltözőbe.
A fantasztikus show elemek és a fiatal cserék sem segítettek a franciákon
Az amerikai sportoknál megszokott félidei show és neves művészek sora (J Balvin, Doja Cat, Tems és Emmanuel Kelly) sem tudta megadni a ritmust a PSG-nek. A nagyobb helyzetei a második félidőben is Enzo Maresca csapatának voltak, pláne Liam Delap beállását követően.
A Chelsea bizonyította, hogy nemcsak újoncként, egy legfelső polcra visszakéredzkedő átutazóként, tanulóként kell rájuk tekinteni az új szezonban, hanem akár komoly fejtörést okozhatnak majd ellenfeleiknek, akár meglepetéscsapatként is menetelhetnek a tavaszi BL kieséses szakaszában.
Hiába birtokolta sokkal többet a labdát a francia alakulat, a Chelsea kontrollálta a mérkőzést, Joao Neves kiállítása pedig végső jelként érkezett a 85. percben: itt nem lesz már esély a feltámadásra. A lefújást követően még egy kis kakaskodás, indulatok is vegyültek az örömkönnyek, énekelve ugrálás és kupaátadás közé, de hamar orvoslást nyertek a kihágások.
Az aszfalt még melegebb volt, mint az érkezéskor, a lábamat még gyorsabban kellett szedni, hogy elérjem az első buszokat. Este indul a gépem hazafelé. Az Itaka mindent tökéletesen leszervezett, a barátok minden feltételt, kedvességet mögé raktak, hogy hiba nélküli, mosolygós legyen az utazás.
A Lincoln alagúton keresztül értünk vissza a városba, majd az E-vonalon jutottam a JFK repülőtérre vezető megállóhoz. Ez az utazás a végéhez ért. Európai döntővel, egy BL-induló végső sikerével. A Paris Saint-Germainnel nemsokára, augusztus 13-án találkozunk. Pont egy hónap múlva, az európai Szuperkupa-döntőben és az RTL+ Premiumon. Mikor pihennek majd ezek a játékosok?
Nyitókép: Selcuk Acar/Anadolu/Getty Images