Őrülten hasít, 12 millió megtekintésnél jár 5 nap alatt a Netflix új sorozata

rtl.hurtl.hu

2025. május 21. 21:33

A Netflix új sorozata, az American Manhunt már több mint 12 millió megtekintésnél jár. A nézők a Bin Laden utáni évtizedes hajszát követhetik végig részről részre.

A dokumentumsorozat új fényt vet a világ leghírhedtebb hajszájára

Valósággal berobbant a Netflix új háromrészes dokusorozata, az American Manhunt: Osama bin Laden, amely 5 nap alatt 12,6 milliós nézettséget ért el világszerte – írta meg a Variety. A sorozat újra végigvezeti a nézőket azon a közel tíz évig tartó hajszán, amelynek végén az amerikai különleges erők végül 2011-ben végeztek bin Ladennel.

Hajsza Bin Laden után

A hajsza exkluzív részleteit az RTL+-on futó dokumentumfilm is feltárja. A film bemutatja a szeptember 11-i terrortámadásért felelős Oszáma bin Láden elleni, tíz évig tartó hajtóvadászatot, és azt, hogyan küldött Barack Obama egy különleges haditengerészeti osztagot egy rejtélyes, pakisztáni épületbe. 

Mi történt aznap éjjel Abbottabadban?

A Neptune Spear-hadművelet kódnéven futó akció 2011. május 1-jén zajlott le, és bin Laden halálát eredményezte. A műveletet a Navy SEAL elit egységének 23 tagja hajtotta végre, két helikopterrel érkezve a pakisztáni Abbottabadba. A csapat egy tolmácsból, egy harci kutyából és Red Squadron nevű különleges egységből állt.

A misszió nem indult simán – az egyik helikopter már az elején lezuhant a ház udvarán. Ennek ellenére a katonák folytatták az akciót, tűzharcban megölték bin Laden követeit, majd a harmadik emeleti hálószobájában magát a terroristavezért is.

A csapat ezután összegyűjtött minden értékes információt, felrobbantotta a lezuhant helikoptert, hogy megóvja a technológiát, majd 45 perc elteltével elhagyta a helyszínt. Bin Laden testét a USS Carl Vinson fedélzetéről temették el a tengerbe, elkerülendő, hogy sírhelye zarándokhellyé váljon.

Így dolgozik a CIA a háttérben

A sorozat részletesen bemutatja, hogyan dolgozik a CIA hírszerzési ciklusa: tervezés, adatgyűjtés, feldolgozás, elemzés és terjesztés. A gyűjtés során különféle forrásokra támaszkodnak:

  • HUMINT: emberi hírszerzés (ügynökök, menekültek, diplomaták),
  • SIGINT: lehallgatásos adatok,
  • OSINT: nyilvános források, internet,
  • GEOINT: műholdfelvételek és térképek.

A CIA működése jelentősen fejlődött az idők során, különösen az 1970-es évek botrányai után, amelyek során illegális lehallgatásokat is végeztek amerikai állampolgárokról – ezek vezettek a nagyobb ellenőrzéshez és szigorúbb szabályozáshoz.

A Tora Bora-i hajsza: a nagy elszalasztott lehetőség

2001 decemberében a Tora Bora barlangrendszernél már egyszer sarokba szorították Bin Ladent, de végül sikerült elmenekülnie – ez a mulasztás majdnem 10 évvel hosszabbította meg a hajszát.

A hegyvidéki rejtekhelyet amerikai bombázók támadták, de a katonai vezetés elutasította, hogy több száz fős különítményt vezényeljen a menekülési útvonalak lezárására. Ehelyett helyi afgán milíciákra bízták a feladatot, ami végül kevésnek bizonyult. Bin Laden jól ismerte a barlangrendszert, mivel az 1980-as években már harcolt ott a szovjetek ellen.

A sorozat szerint a brit különleges erők még vizuálisan is észleltek egy magas férfit Bin Laden emberei között – de ez is kevés volt a sikerhez.

 

Miért kattintanak ennyien a sorozatra?

A Netflix új dokusorozata részletes, feszült és hiteles képet ad az egyik legnagyobb vadászatról, amelyet a modern történelem ismer. Az American Manhunt egyszerre történelmi, politikai és katonai thriller, amely olyan részleteket is megmutat, amelyek eddig csak belső jelentésekből vagy háttéranyagokból voltak ismertek.

Szereted a bűnügyi sorozatokat? Akkor az RTL saját gyártású bűnügyi vígjátéka  A renitens második évada is érdekelhet. Az új évadban Gáspár Kata most először játszik együtt színész szüleivel, Bánsági Ildikóval és Gáspár Sándorral. A sorozatot az RTL+-on tudod visszanézni.

Tudtad? Akár a havi, akár az éves RTL+ Premium előfizetést választod, ha új felhasználónk vagy, az első 14 nap ingyenes. A részletekért kattints IDE!