„A zsír nélkülözhetetlen” – a legszegényebbek élik meg a legkeservesebben a zsír magyarországi rekordinflációját
2023. május 9. 20:23
Luxusétel lehet a zsíros kenyér: Magyarországon drágultak legnagyobb mértékben a zsír- és olajfélék az Európai Unióban. A GKI szerint az árstop miatti veszteségeket, illetve a megemelt különadót hárították a magyar fogyasztókra a kereskedők.
Twitter-oldalán közölte az Eurostat, hogy tavalyhoz képest 33 százalékos áremelkedést mértek zsír- és olajárban Magyarországon, 10 százalékponttal magasabbat, mint a tagállamokban átlagosan. Ezzel szemben úgy számolnak, Bulgáriában például 1 százalékkal csökkentek az árak.
A zsír nélkülözhetetlen
– mondta az RTL Híradónak egy anya, aki egyedül neveli három gyerekét. Közmunkásként dolgozik egy Baranya megyei faluban, ahol hétvégente alkalmi munkákkal egészíti ki a család jövedelmét. Azt mondja, négyen együtt most havi 150 ezer forintból próbálnak megélni.
Ha kér zsíros kenyeret a gyerek, akkor zsíros kenyeret kap. Ha azzal kéri a kaját főzni, akkor azzal kell főzni.
Egy kiló sertészsírért nagyjából annyit kértek, mint egy liter napraforgóolajért tavaly januárban, az úgynevezett élelmiszerárstop bevezetése előtt. Most viszont majdnem háromszor annyiba kerül a zsír, mint az ársapkás étolaj. A KSH legutolsó adatai szerint márciusban már ezer forintnál is többet kellett fizetni fél kiló zsírért.
A jegybankelnök először tavaly decemberben beszélt arról, hogy a hatósági árak növelik az inflációt, mert helyettesítő termékek drágulnak miattuk. Az olaj helyett például a zsír.
A zsírdrágulással egyébként főleg a szegények szembesülnek. A legkisebb jövedelmű kétmillió magyar ugyanis 61 százalékkal több állati zsiradékot fogyaszt, mint a legtehetősebb kétmillió – a KSH adatai alapján.
Molnár László, a GKI Gazdaságkutató vezérigazgatója azt mondta, különböző költségnövelő tényezők egy időben hatottak – emellett az árstopok is.
Teljesen nyilvánvaló: minden árstop azt jelenti, hogy a maradék még fogyó termékkörben kell magasabb árat megállapítani, hogy a veszteséget finanszírozni lehessen
– magyarázta.
„3-4 százalékos veszteséget okoz, azaz inflációs többletet okoz az ársapkák alkalmazása. Azonnal ki kell vezetni minden ársapkát” – mondta Matolcsy György jegybankelnök korábban. Néhány nappal később pedig Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter azt mondta,
nincs igaza az MNB elnökének, hogy az árstopok növelnék az inflációt.
A GKI szerint a megemelt különadó és az árstop miatti veszteségek áthárítása okozott kiugró drágulást Magyarországon. Az RTL Híradó megkérdezte a kormányt is, miért kiugró az áremelkedés a termékkategóriában Magyarországon. Ők azt írták,
a háború és az elhibázott szankciók miatt.