Lagzid lesz, de nincs pénzed? Így kerülheted el az anyagi csődöt

rtl.hurtl.hu

2025. május 23. 17:39

Az esküvő életed nagy napja, nem csak érzelmi és jogi, de anyagi értelemben is. Kevesen ússzák meg milliós kiadás alatt a lagzit, a Bank360.hu szakértői segítenek abban, hogyan lehet okosan felkészülni a jeles napra.

1. Lehetőleg ne adósodj el!

Bár ez az életed legnagyobb napja, és az álomesküvő nem olcsó mulatság, drágák a ruhák, a dekoráció, a helyszín, az ételek és az italok is, lehetőleg ne ez legyen az az esemény, ami miatt hitelt veszel fel a banktól. Bármennyire fontos is ez a nap, a lagzi hamar véget ér, te pedig több évig törlesztheted az adósságot. 

Nem érdemes arra bazírozni, hogy majd a menyasszonytáncból és a nászajándékokból mindenre futja, 

ez ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy így alakul. Ha fontos a papír is, és az álomesküvő is, de az utóbbira nincs pénzed, inkább érd be egy szerény szertartással, majd gyűjtsd össze a pénzt a nagy lagzira, és tartsd meg később. Így nem kell annyi kompromisszumot kötni a szervezésnél és a hitel miatt sem kell aggódnod.

Ha a pénzügyek egyéb területein is okosodnál, érdemes megfogadni a Bank360 szakértőinek tanácsait!

2. Köss szerződést!

Lehet, hogy nem hangzik romantikusan, de érdemes a házasság előtt, vagy akár alatta is szerződést kötni a pároddal, ha vannak vagyontárgyaid, ingatlanod. Ez különösen akkor lehet fontos, ha közös gyerekeitek még nincsenek. Váláskor a neveden lévő vagyontárgyak nálad maradnak, ha viszont valami történik veled és bekövetkezik a legrosszabb, akkor a házastársad örököl mindent. Ezzel nem feltétlenül van gond, de vezethet kellemetlen helyzetekhez is. Előfordulhat például, hogy az egyik szülő családi házat ad nászajándékba a fiatal párnak, ami a fiatal pár egyik tagjának a nevére kerül. Ha vele viszont néhány hónap múlva történik valami, és sem szerződés, sem végrendelet nem rendelkezik másként, akkor az ingatlan a volt házastársra száll, a szülők jogilag nem tarthatnak rá igényt.

3. Beszéljetek a pároddal a közös pénzügyekről!

Közhely, de ahhoz, hogy egy házasság működjön, a feleknek a pénzügyek terén is meg kell egyezniük egymással. Az együttélés, összeköltözés automatikusan közös pénzügyeket is jelent, olyan kiadásokat, amelyeket közösen kell rendeznetek. Érdemes tisztázni, ki mekkora részt vállal ezekből, és hogyan osztjátok meg egymással a terheket. A közös bankszámla ötlete is sokakban felmerül ilyenkor, sok évtizedes hagyománya van ennek. Ugyanakkor 

a mai digitális világban a közös bankszámlák kezelése nehézkes lehet. 

Biztonsági okokból a bankok például korlátozhatják a mobilbanki alkalmazások használatát, így lehet, hogy nem fogtok tudni mindketten digitálisan bankolni. Vannak azonban olyan alkalmazások, amelyek segítenek vezetni a közös kiadásokat, a mobilbankokban is vannak ilyen funkciók, így két külön bankszámláról is könnyen kezelhetitek közösen a pénzügyeiteket.

Az esetlegesen felmerülő pénzügyi problémákat is érdemes tisztázni még az esküvő előtt, ugyanis egy későbbi közös hiteligénylésnél az is döntő lehet, ha korábban volt elmaradásod valamelyik kölcsönnel, vagy ha volt valamilyen hitelkereted (hitelkártya vagy folyószámlahitel), amelyet rendszeresen használsz.  

4. Sok állami támogatás van, éljetek ezekkel!

Azok a fiatal házaspárok, akik gyereket vállalnának, számos államilag támogatott hitelt is felvehetnek, ezzel a lehetőséggel érdemes élni. 

A babaváró támogatás például kamatmentes marad, ha öt éven belül gyereket vállaltok, nem költöztök külföldre, és nem váltok el. 

A legfeljebb 11 millió forintos hitelt akkor is érdemes felvenni, ha nem költitek el, hanem befektetitek a pénzt, de más hitel kiváltására is alkalmas.

A fiatal házaspárok a lakásvásárláshoz is igényelhetnek támogatott hitelt. Ezek közé tartoznak például a fixen 3 százalékos kamatú CSOK Plusz hitelek, amelyek maximális összege három gyereknél 50 millió forint is lehet. Ha nem akartok ennyi gyereket, csak egyet, és lakást vásárolnátok, akkor is érdemes felvenni a CSOK Pluszt akár úgy is, hogy kiegészítitek a babaváró támogatással vagy piaci kamatozású lakáshitellel.