Ezek a trükkök sok család pénztárcáját megkímélik nyaraláskor
2025. május 22. 15:40
Van, aki milliókat költ nyaralásra, más szerény költségvetésből gazdálkodik, de mindenki számára vannak olyan hasznos tanácsok, amelyekkel spórolhat a végső számlán. A Bank360.hu szakértőinek tippjeit érdemes megfontolni, néhány ezres vagy tízezres minden család zsebében megmaradhat.
1. Készíts költségvetést!
Minden komolyabb kiadás, így a családi nyaralás előtt is érdemes költségvetést készíteni, amelyben összeszedik, melyek lesznek a várható kiadások. Mennyibe kerül az utazás, mennyibe kerül a szállás, mennyit lehet étkezésre, belépőkre szánni. Érdemes ezekhez a sarokpontokhoz ragaszkodni. Ha egyik nap például a tervezettnél több pénz költöttünk el étteremben, strandon, a másik nap próbáljunk meg spórolni.
2. Külföldön köss utasbiztosítást!
Külföldre semmiképpen ne indulj el megfelelő utasbiztosítás nélkül! Ez a szolgáltatás csak néhány ezer forintba kerül a család számára, de nagyon jól jön, ha kellemetlenségek történnek. Ha például a gyerek megbetegszik, és kórházba kell vinni, ahol a szülőnek vele kell maradni, ha nem tudtok időben hazautazni emiatt, ha elveszik a poggyász vagy éppen az iratok. Autós utakra érdemes asszisztencia biztosítást is kötni még akkor is, ha az autó új és jó állapotú.
Egy defekt bármikor előfordulhat, és horvátul, görögül vagy olaszul gumist keresni kevesen tudnak.
Az asszisztencia ilyenkor segít.
Ha okosan eligazodnál a megtakarítási típusok, a hitelkártyahasználat vagy egyéb pénzügyi témában, érdemes elolvasni a Bank360 szakértőinek tanácsait!
3. Válts pénzt kedvező árfolyamon!
Senki sem tudja előre megjósolni, mikor érdemes valutát váltani a nyaraláshoz. Azon viszont minden család több tízezer forintos spórolhat, ha kihasználja a bankok kedvező devizaváltási ajánlatait. Több banknál - OTP, K&H, Erste, Gránit - elérhető bizonyos feltételek mellett a középárfolyamos vásárlás külföldön. Ha a család egy nyaraláson 500 ezer forintot költ így, legalább 5-10 ezer forintot takaríthat meg.
4. Az otthonodra is vigyázz!
Akár külföldön, akár belföldön nyaralsz, ügyelj arra, hogy a lakásodat úgy hagyd ott, hogy az biztonságban legyen! Bár a lakásbiztosítások sokféle kárt megtérítenek, nem jó érzés ezekkel foglalkozni a vakáció után. Zárd be az ablakokat, kapcsold ki, áramtalanítsd a műszaki készülékeket, amelyek érzékenyek lehetnek például egy villámcsapásra, viharok ugyanis a távollétünk alatt is bekövetkezhetnek. A betörőkre is érdemes gondolni, jobb, ha nem tudják meg, hogy nem tartózkodunk otthon. Kérjetek meg egy ismerőst, aki rendszeresen ránéz a lakásra, locsolja a virágokat, ürítse a postaládát. Az sem baj, ha égve marad egy lámpa valahol, vagy ha a szomszéd időnként a kapufeljárójukra parkol.
5. Használj költségmegosztó alkalmazásokat!
Ha barátokkal nyaralsz, érdemes letölteni valamilyen költségmegosztó alkalmazást (pl. Splitwise), amelyben vezetitek a közös kiadásokat.
Ezek az applikációk fillérre pontosan követik, ki, mikor, hol és mennyit fizetett, a többiek mennyivel tartoznak neki. Így nem kell minden egyes éttermi számla, tankolás, bevásárlás után matekozni, hogy ki kinek mennyivel tartozik. A vakáció végén a program elszámol mindenkivel, és ha felváltva fizetnek a résztvevők, az is lehet, hogy a végén csak jelképes összeggel tartoznak majd egymásnak.