A legrosszabb, ha a pénzünk lekötés nélkül a bankban pihen – mibe fektessük spórolt pénzünket?
2022. november 3. 20:49
Egyre többet fizetünk a boltban, egyre magasabb a rezsiszámla, és láthatóan napról napra kevesebbet ér a pénztárcánk tartalma. Ha valakinek sikerül is félretennie, újabb dilemmát kell megoldania: mit tegyen, hogy pénze megőrizze az értékét? A Fókusz ennek járt utána.
Jelentősen drágultak az élelmiszerek, a rezsire is többet költünk, így nagyon sok háztartás és vállalkozás kényszerül pénzügyeinek újratervezésére. Tudatos döntésekre van szükség annak érdekében, hogy a megspórolt pénzünk megőrizze az értékét, ugyanis egy elhanyagolt és egy tudatosan átgondolt pénzügyi döntés között a szakértő szerint óriási lehet a különbség.
„Ha valakinek van egymillió forint megtakarítása, akkor annak éves szinten 10-15 százalékát szépen lassan, csendesen, alattomosan megeszi az infláció. Tehát most egy elhanyagolt pénzügyi döntés és egy tudatosan átgondolt pénzügyi döntés között egy egymillió forintos megtakarításnál éves szinten 100-150 ezer forint lehet a különbség” – figyelmeztetett Pintér András, az MKB Alapkezelő befektetési vezetője.
A Fókusz által megkérdezett pénzügyi szakértők egyértelműen azt hangsúlyozzák: most nem szabad halogatni.
A legrosszabb, amit tehetünk, hogy nem foglalkozunk a pénzünkkel, és szabadon tartjuk, azaz lekötés nélkül csak a bankban pihen
– fogalmazott Sándorfi Balázs a bankmonitor.hu-tól.
Bár elsőre jó ötletnek tűnhet például eurót vagy dollárt vásárolni, a dolog azonban nem ilyen egyszerű. „Ha és amennyiben létrejön a megállapodás az Európai Unióval, akkor a forint bőven 400 alá erősödhet vissza az euróval szemben. Nagy valószínűséggel lehetnek még ebben bizonytalanságok és kérdőjelek, amik lökdöshetik az árfolyamot, de ma nem túlértékelt a forint.
Tehát aki ma vált forintot devizára, az egyáltalán nem biztos, hogy nyerő pozícióban lesz egy év múlva
– tette hozzá Sándorfi Balázs.
Nézzünk szét az ingatlanpiacon?
A hozzáértők nem ajánlják, hogy pénzünk 15 százalékánál többet fektessünk devizába. Akkor nézzünk szét az ingatlanpiacon? Itt a kínálat egy százalékkal nőtt, a kereslet viszont 40 százalékkal csökkent. Ez várható volt, hiszen most mindenki óvatos.
„Az ingatlanpiacon lassabban, kisebb mértékben változnak az árak. Ezért arra számítunk, hogy az inflációt nem fogja elérni az ingatlanok árának változása, esetleg stagnálás fog bekövetkezni. Stagnálás mellett a jelenlegi inflációs környezetben reálértéken 20-25 százalékot borzasztó gyorsan leértékelődik az ingatlan” – magyarázta Sándorfi Balázs.
Részvényekkel vagy kriptovalutákkal foglalkozzunk?
Évszázadokon keresztül sokan az aranyra esküdtek. A szakértők most is arra számítottak, hogy emelkedni fog a nemesfém árfolyama, de pont az ellenkezője történt. Mi a helyzet viszont a részvényekkel vagy a kriptovalutákkal? Sándorfi Balázs szerint érdemes a részvényeken elgondolkodni, csak ahhoz érteni is kell hozzá.
„A hosszú lejáratú, tízéves kötvényeknek a kockázati szintje elérte a részvények kockázati szintjét. Ez nagyon meglepő a hozzáértők számára.
Én azt gondolom, hogy részvényekben mindig érdemes gondolkozni, de ezeknek magasabb kockázati szintje. Ehhez érteni kell, nem pedig spekulatívan, ötletszerűen kipróbálni.
A kriptovalutákkal kapcsolatban pedig azt tudom mondani, hogy a részvénypiac kockázatát egy egységnyinek vesszük, akkor a kriptobefektetések kockázata négy-öt-hat egységnyi” – magyarázta.
Akkor mi lehet a megoldás? A mostani gazdasági környezetben ott tartunk, hogy a pénzt akár két-három hónapra is érdemes lekötni, mert a vásárlóértéke folyamatosan romlik. Pintér András befektetési vezető azt mondja:
a magyar megtakarítók nagy részének az inflációhoz kapcsolt magyar állampapírok jelentik az a legegyszerűbb eszközt, amivel ez ellen a rém ellen védekezni vagy harcolni tudnak.
„Most 11,75 százalékot érhetünk el, egy év múlva pedig valószínűleg 15 százalék fölötti kamatozást” – tette hozzá Sándorfi Balázs.
És hogy mikor lesz vége a hét szűk esztendőnek, és meddig kell meghúznunk a nadrágszíjat? Pintér András szerint a megtakarítási döntések szempontjából kritikus infláció valamikor a jövő év első felében tetőzhet, ami nem jelenti azt, hogy a pénzünk nem fog napról napra kevesebbet érni, csak az üteme fog lassulni.
Még az optimista jóslatok szerint is 2-3 évig magasabb lesz az infláció, mint a mögöttünk álló 5-7 évben, de ha odafigyelünk és takarékoskodunk, talán csökkenteni tudjuk a veszteségeinket.