EUEurópa

Az európaiak többsége szerint tárgyalással érhet véget az orosz-ukrán háború

rtl.hurtl.hu

2024. július 3. 15:00

Egy felmérés szerint az európaiak közül csak kevesen hisznek abban, hogy Kijev teljes körű győzelmet arathat az orosz-ukrán háborúban.

Az európaiak többsége szerint az Oroszországgal lefolytatott tárgyalások útján érhet véget az orosz-ukrán háború, szemben Ukrajna teljes körű katonai győzelmével – derül ki egy 15 országban végzett nagyszabású közvélemény-kutatásból, melynek eredményeit a Guardian ismertette.

Az európai szavazók egyre inkább úgy vélik, hogy Kijev felfegyverzése nem a teljes ukrán harctéri győzelemhez szükséges, hanem ahhoz, hogy megerősítsék Ukrajnát az agresszorral folytatott jövőbeli tárgyalásokon.

A szerdán közzétett felmérést az Európai Külkapcsolatok Tanácsa (ECFR) végezte 2024 májusának első felében, 15 országban közel 20 ezer ember megkérdezésével. Az agytröszt rendszeresen készít felméréseket Ukrajnáról, de ez az első alkalom, hogy magán Ukrajnán belül is végzett közvélemény-kutatást, ahol a felmérés szerint a háború és a győzelem támogatottsága annak ellenére erős, hogy sokan a morál gyengüléséről beszélnek. A felmérésből egyebek mellett a következők derültek ki:

  • az ukránok 34 százaléka „nagyon bízik” Volodimir Zelenszkij elnökben, további 31 százalék pedig „eléggé” bízik benne. Ez azt jelenti, hogy kétszer többen vannak azok az ukránok, akik még a háború harmadik évében is kitartanak vezetőjük mellett, mint azok, akik nem.
  • arra a kérdésre, hogy mi lehet a háború legvalószínűbb kimenetele, az ukránok 58 százaléka Kijev győzelmét jósolja. Tízből három ukrán szerint a háborút tárgyalásos úton rendezik, és mindössze 1 százalékuk várja azt, hogy Oroszország kerül ki győztesen.
  • a többség azonban inkább a területek feladását részesíti előnyben, mint az ország szuverenitásának feladását, aminek köze van az ország NATO-hoz és az EU-hoz való csatlakozási terveihez.
  • a 14 európai ország közül csak Észtországban erős az a vélemény (38 százalék), hogy Ukrajna megnyeri a háborút. Mindazonáltal Svédországban és Lengyelországban a többség azt akarja, hogy Európa segítse Ukrajnát a harcban, amíg vissza nem szerzi az összes területét.
  • Olaszországban, Görögországban és Bulgáriában a többség ezt ellenezte, olyannyira, hogy szerintük rossz ötlet még több fegyvert szállítani Kijevnek. Az európai nagyhatalmak közül Olaszország támogatja legkevésbé Ukrajnát, de az államok többségében továbbra is a fegyverszállítás mellett állnak.
  • Csehországban, Franciaországban, Németországban, Hollandiában, Spanyolországban és Svájcban nincs nemzeti konszenzus a háború és az EU ezzel kapcsolatos politikája terén.
  • nincs olyan ország, amelyben érdemi támogatottsága lenne annak, hogy katonákat küldjenek Ukrajnába.

Tízből hét ukrán szerint több fegyverre van szükség a védekezéshez, de ez a vélemény nem jelentett kiábrándulást az EU-ból. Az ukránok 75 százaléka pozitívan értékelte az EU szerepét, és úgy látta, hogy Ukrajna csatlakozása szükséges a háború megnyeréséhez. A megkérdezett ukránok harmada ugyanakkor erősen aggódik amiatt, hogy az Egyesült Államok Kijev bevonása nélkül köt majd békeszerződést Oroszországgal.

Nyitókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ukrajnai békekonfrencia nyitóülésén a svájci Luzern közelében fekvő Stansstadban 2024. június 15-én. Fotó: MTI / AP / Keystone / Michael Buholzer

 

#Európa#európai unió#orosz-ukrán háború#ukrajna#ukránok#oroszország#tárgyalás#béketárgyalás#felmérés#közvélemény-kutatás

Címlapról ajánljuk