Alaszkában havat hoz a nyuszi, a Csendes-óceánon nehéz a tojáskeresés, Las Vegasban pedig nem tudják, mi az a húsvéti locsolkodás – így ünnepelnek a magyarok a nagyvilágban
2023. április 9. 9:10
Van olyan magyar család, ahol a szülők és a gyerekek egy szinte lakatlan szigeten, más Las Vegasban tölti a húsvétot, Alaszkában pedig hóember helyett hónyulat építenek. Ahány ház, annyi szokás, tartja a mondás, de a mostani ünnep azért sok helyen nagyon hasonló a magyarországihoz. Az egyedüli kivétel a locsolkodás, ezt még a Csendes-óceán közepén sem könnyű megoldani. A Fókusz Plusz megmutatja, hogyan ünneplik a húsvétot a magyarok a világ körül.
A Bősze család három éve vitorlással járja a világot, kalandos életükről a Fókusz stábja már többször beszámolt: volt, hogy Panamában karácsonyoztak, de voltak a Galápagos-szigeteken is.
Teljesen megszoktam, nyilván más, mint egy lakásban. Megvannak a korlátok, sokkal jobban oda kell figyelni, hogy mennyi vizet meg áramot használunk. Az időjárás is erősen befolyásolja, hogy hol és meddig lehetünk
– meséli kalandos életükről a családfő, Bősze Domonkos, aki igazi otthonának tekinti világjáró hajójukat.
A legnagyobb élmény az, hogy együtt vagyok a gyerekekkel. Nem az van, ami otthon volt, hogy reggel elmegyek dolgozni, este hullafáradtan hazaérek, már nincs is energiám a gyerekekre és egyszer csak észreveszem, hogy hopp, felnőttek
– meséli Domonkos, aki egy kilenc és egy tizenegy éves kislány apukája. A lányokat az édesanyjuk, Anna oktatja a hajóút alatt, ha pedig hosszabb időt töltenek el valahol, akkor a helyi iskolába járnak.
Viszonylag jól megtanultak angolul a többi hajón lévő gyerektől, mert mi hajósok általában egymással angolul szoktunk beszélni. Ez már egy nagy hozadéka az útnak azon kívül, hogy rengeteg kultúrát meg természetet megtapasztaltak
– meséli az apa. A családnak a tömeg miatt most sem kell aggódnia: Makatea, ahol néhány napja kikötöttek, szinte teljesen lakatlan. A Csendes-óceán közepén található egykori foszfátbánya csaknem 50 méter magasan emelkedik ki a tengerből, ez az egyetlenegy sziget, ahol természetes módon édesvíz található. Makatea, Francia Polinézia része, ahol a gyerekeknek van idejük egy újabb nyelvvel megbarátkozni.
Már egész jól értik a franciát, de beszélni még nem igazán tudnak vagy nem szoktak. Addig mindenképpen szeretnénk Francia Polinéziában maradni, amíg ők meg nem tanulnak folyékonyan franciául is.
– meséli Domonkos. Feleségével együtt fontosnak tartják azt, hogy bárhol is járnak a világban megőrizzék a hagyományos magyar szokásokat, így a húsvétról sem feledkeznek meg. Tavaly például a hajón rejtettek el csokitojásokat és nyulakat, ezeket keresték meg lányaik. Idén nehezebb dolguk lesz.
„Francia Polinézia fővárosától egy napnyi hajózásra vagyunk. Volt, hogy egy hétig senkivel sem találkoztunk. Lakatlan szigeteken, lakatlan öblökben jártunk. Itt nem nagyon látunk dekorációt meg semmit, ami a húsvéthoz kapcsolódik” – meséli a házaspár, akik nemhogy csokitojást, még tyúktojást is alig találtak a gyerekeknek.
Kiderült, hogy semmit sem árulnak, ami húsvéttal összefügg. Tojást sem, végül találtunk egy helyi termelőt, ahol lehetett venni tyúktojást
– magyarázza az anya.
A Bősze család az elmúlt időszakot különböző atollok felfedezésével töltötte, a napokban bejárták a sziget egy részét is. Senkivel sem találkoztak, csak lepusztult házakat és néhány rozsdás járműalkatrészt találtak.
Kicsit vágyunk rá, hogy a húsvétot távol mindenkitől és mindentől töltsük. Valami csendes, kellemes horgonyzó helyen, ahol homokpadok vesznek körül. Lehet, hogy a húsvéti nyúl ott rejti el a tojásokat, vagy a húsvéti meglepetéseket, attól függ, hogy mit sikerül addig összehozni
– mesél az anya húsvéti terveikről. Hétfőn viszont valószínűleg egyedül a családfőben Domonkosban bízhatnak majd, ha nem szeretnének elhervadni a Csendes-óceán húsvéti forgatagában.
A Bősze család egyelőre a szigeten marad, a következő nagy mérföldkő számukra a ciklonszezon. Ez csak novemberben érkezik, addig viszont mindenképpen el kell hagyniuk a környéket. Azt egyelőre nem döntötték el, hogy maradnak-e Francia Polinéziában, vagy elindulnak Hawaii, Tonga, Fiji, esetleg Új-Zéland felé, ám kalandjaikról a jövőben is beszámolunk.
Hónyúl áprilisban
Míg a Csendes-óceánon harminc fokban ejtőzik a Bősze család, addig Alaszkában még javában zajlik a tél.
„Nagyon változékony az időjárás, friss hó és fagyok ilyenkor még előfordulnak. Viszont a nappalok már hosszabbodnak, így a napsütéses órák száma is, ez mindenképpen segít a húsvéti, tavaszi hangulatban” – meséli a Fókusznak Bailey Ilona, aki két évtizede él a legészakibb amerikai államban, férje munkája miatt költöztek oda. A helyiek nagy része keresztény, ezért a szokások nagyon hasonlók a magyar hagyományokhoz. Ugyanúgy a tojás és a sonka a főétel, a gyerekek pedig tojásokra vadásznak az udvaron, amit korábban szüleik rejtettek el oda.
Annyi a különbség, hogy hétfőn itt már munkanap van, mindenki visszamegy dolgozni. Tartom a tradíciót, úgyhogy én hétfőn sem dolgozom, mert nekem nagyon fontos a húsvét hétfő
– mesél a különbségekről Ilona, aki megtartja ünnepnek a magyar locsoló napot is.
Las Vegasban sincs húsvéti dekoráció, tojás és sonka viszont van
Marianna Jackson tizenöt éve él férjével Las Vegasban. Az itthoni hagyományokat igyekszik az Egyesült Államokban is megtartani és megismertetni párjával, kivéve a locsolkodást, pedig a 30 fokos melegben, talán még jól is esne a hervadozó lányoknak a húsvéti víz.
Amerikában lényegesen másképpen ünnepeljük a húsvétot, mint Magyarországon. Nincs húsvéti locsolkodás, de van Easter egg roll, ami lényegében húsvéti tojásgörgető verseny a gyerekek között. A templomba járás lényegében ugyanaz: aki vallásos, ünnep idején itt is elmegy a templomba
– meséli Mariann, aki azt is elárulja, hogy Las Vegasban is csak vasárnapig tart a húsvét, a hétfő már nem piros betűs ünnep, akárcsak Alaszkában.
Ahány ház, annyi szokás! – mindez igaz a húsvétra is. Bárhol is élnek magyarok a világban, azért próbálnak egy kis hazait is becsempészni az ünnepekbe.