KLÍMAVÁLTOZÁS

Az elárasztott Dubaj semmi, olyan árvizeket fog okozni a klímaváltozás, amelyek csak a rémálmainkban vannak

Az elárasztott Dubaj semmi, olyan árvizeket fog okozni a klímaváltozás, amelyek csak a rémálmainkban vannak

6:24
ReggeliA Mátrai Erőmű a legnagyobb szén-dioxid kibocsátó itthon, a kormány mégis meghosszabbítaná a működését
2024. március 18. 10:34

A Mátrai Erőmű a legnagyobb szén-dioxid kibocsátó itthon, a kormány mégis meghosszabbítaná a működését

30 éve tartanak klímakonferenciákat, de először a tavalyin beszéltek arról, hogy a fosszilis energiahordozóktól meg kell szabadulni, haladunk, csak a klímaválság gyorsabb – erről beszélt a Reggeliben Perger András a Greenpeace klíma- és energiakampány felelőse. Kiemelte: a klímaváltozás az emberi tevékenység következménye, ebben mind a 8 milliárdan benne vagyunk, de különböző mértékben. Egyes kutatások szerint a világ felső 10 százaléka felelős a kibocsátás feléért. Hogy miért tartják szinte bűnnek, hogy a kormány 2029-ig meghosszabbítaná a Mátrai Erőmű működését az eredetileg tervezett 2025 helyett, és mivel váltanák ki annak termelését, kiderül a videóból.
9:48
ReggeliA kutatók szerint szinte biztos, hogy ebben az évszázadban leáll a Golf-áramlat: borzasztó következményei lesznek
2024. január 22. 7:49

A kutatók szerint szinte biztos, hogy ebben az évszázadban leáll a Golf-áramlat: borzasztó következményei lesznek

Pártai Lucia meteorológus, szemléletes példával magyarázta el azt, milyen hatással vagyunk a környezetünkre: aki valaha kacsázott már kaviccsal vízfelületen, tudja milyen hullámokat vet egyetlen kő eldobása is – hasonlóan hatunk mi is a környezetünkre. A Föld rendszerében, ha bármit megváltoztatunk, annak következményei lesznek, mondta. A változások kapcsán összegezte a Debreceni Egyetem egyik friss kutatását is, ami azzal foglalkozott, milyen hatásai lehetnek annak, ha az olvadó jégsapkák miatt a tengerek sótartalma megváltozik és leáll a Golf-áramlat. Ha ez bekövetkezik, nem lesz áramlat, ami meleg levegőt szállítson az európai térségbe, így a telek nagyon hidegek lesznek majd, a nyarak pedig hosszúak és szárazak. Mennyi esély van arra, hogy ez 2025-2039 között bekövetkezik? Kiderül a videóból. 
3:01
IdőjárásEgyre inkább melegszik a légkör, savasodik az óceán, de van egy jó hírünk is
2023. december 9. 17:27

Egyre inkább melegszik a légkör, savasodik az óceán, de van egy jó hírünk is

A Föld rendszereiben felhalmozódott hő 90 százaléka az óceánokban tárolódik. A WMO, vagyis a Meteorológiai Világszervezet legfrissebb jelentése szerint az óceánok felmelegedése jelentősen gyorsult – és minél melegebb az óceán, annál kevesebb szén-dioxidot képes megkötni, vagyis annál több marad a légkörben. Ami további melegedést idéz elő. A másik negatív hatása a szén-dioxid-koncentráció növekedésének, hogy savasodik az óceán, ami pedig a tengeri élőlényeket veszélyezteti. Jó hír viszont, hogy az ózonréteg a regenerálódás jeleit mutatja. Az ózonpajzs elvékonyodása lelassult, az ózonlyuk az Antarktisz fölött most már kisebb, mint az előző két évtizedben, köszönhetően annak, hogy fokozatosan kivonták az ózonlebontó vegyi anyagokat a légkörből, illetve azoknak a kibocsátását betiltották.
0:47
VideóA tudósok is találgatják, mitől lett rózsaszín a tó – videó
2023. november 11. 10:29

A tudósok is találgatják, mitől lett rózsaszín a tó – videó

Szokatlanul rózsaszínűvé vált a víz a Hawaii-szigetekhez tartozó Maui egyik tengerparti tavának. Egyelőre a tudósok is találgatják, hogy pontosan mi történhetett, de vannak arra utaló jelek, hogy a jelenség mögött a szárazság állhat. Az állami egészségügyi minisztérium vízmintából nyert előzetes eredmények alapján nem valószínű, hogy mérgező algák okozzák a problémát. Ehelyett kutatók szerint a szokatlan színárnyalat forrásai a halobaktériumok lehetnek, amelyek a magas sótartalmú vízben fejlődnek. A tó torkolatának sótartalma jelenleg a tengervíz kétszerese. A hatóságok arra kérik az embereket, állataikat ne itassák a vízből és ne egyenek abból fogott halakat.