Tudomány-Tech

Rejtélyes, péniszfogó szobrot találtak Törökországban

rtl.hurtl.hu

2023. október 18. 19:43

A 11 ezer éves lelőhely egyesek szerint a világ legrégebbi neolitikus temploma, amely több mint 6 ezer évvel idősebb az egyiptomi piramisoknál és a Stonehenge-nél. 

Régészek egy 11 ezer éves szobrot tártak fel, amely egy péniszét szorongató férfit ábrázol. A szobrot a délkelet-törökországi Taş Tepeler régióban található Karahan Tepe-ben találták. A 11 ezer éves lelőhely egyesek szerint a világ legrégebbi neolitikus temploma, amely több mint 6 ezer évvel idősebb az egyiptomi piramisoknál és a Stonehenge-nél. 

A szobor egy csontvázszerű férfit ábrázol, aki mindkét kezét a falloszához helyezi, és egy leopárddal díszített padon ül, írja a France24 híre alapján a Business Insider.

Az ilyen szobrok megtalálása nem ritka, „de itt találtunk először falloszt” – mondta a szobrot feltáró Necmi Karul, az Isztambuli Egyetem régésze.

A felfedezés átírhatja a neolitikus kultúráról alkotott ismereteinket. A délkelet-törökországi Germuş-hegységben, a szíriai határ közelében található Karahan Tepe része a Tas Tepe nevű kiterjedt régészeti projektnek, amely egy tucatnyi lelőhelyet foglal magába, köztük az UNESCO világörökség részét képező Gobekli Tepe-t is.

A terület a férfi nemi szervet ábrázoló ábrázolások sokaságáról ismert. 

A közelben találták meg az úgynevezett Urfa-embert, egy több méter magas szobrot, amely egy férfit ábrázol, aki mindkét kezével védi merevedő péniszét. Nőket ábrázoló szobrokat nem találtak a helyszínen, bár lehetséges, hogy ezek fából készültek, és idővel eltűntek.

A leletek alapján egyértelmű, hogy a délnyugat-ázsiai vadászó-gyűjtögető közösségek abban az időben sokkal kifinomultabbak voltak, mint azt a régészek korábban gondolták – mondta Benjamin Arbuckle, a Chapel Hill-i Észak-Karolinai Egyetem antropológusa. Az nem világos, hogy mire szolgált a terület. Klaus Schmidt német régész szerint, aki az 1990-es évek elején a kutatást vezette, a hely az első ember által épített szent hely volt. Számos T-alakú oszlopot, állatszobrokat, néhány emberábrázolást, valamint vadászó-gyűjtögető társadalmakra jellemző kőeszközöket tárt fel. Amit azonban nem talált, az annak a bizonyítéka, hogy a hely rendszeresen lakott lett volna. Ebből arra következtetett, hogy ez egy olyan hely volt, amelyet az emberek alkalmanként látogattak, és nem lakhatásra épült.

Nem világos, hogy a péniszét tartó férfit szobor hogyan illeszkedik ebbe a titokzatos, neolitikus kultúrába. Egy kisebb keselyűszobor közelében találták, ami azt jelentheti, hogy valamilyen kapcsolatban áll a halállal, áll a lelet megtalálása után kiadott török sajtóközleményben. 

Ted Banning, a Torontói Egyetem antropológusa, aki nem vett részt a kutatásban, úgy véli, hogy a Karahan Tepe épületei inkább házak lehettek, mint templomok. Ő úgy látja, hogy a férfiszobor az épület valamelyik ősi lakóját ábrázolhatja. „Az a tény, hogy a figura a péniszét szorongatja, szintén összhangban van ezzel az értelmezéssel, mivel potenciálisan azt szimbolizálja, hogy ez a személy egy társadalmi csoport, például egy klán ősatyja volt, amely az épülethez kapcsolódik” – fogalmazott.  Banning azonban megjegyezte, hogy a szobor bármilyen értelmezése jelenleg csak feltételezés. 

Nyitókép: Rauf Maltas / Anadolu Agency via Getty Images

#Tudomány-Tech#pénisz#szobor#törökország

Címlapról ajánljuk