Fókusz

Zsigmond András ’56 után jutott ki Angliába – a forradalom miatt még John Lennonnal is majdnem összeverekedett

Dörmer CsabaDörmer Csaba

2023. október 23. 21:00

„Nekem volt egy Sztálin-képem, és amikor úgy éreztem, hogy honvágyam van, megnéztem azt, és akkor egyből eltűnt a honvágy.” Zsigmond András Liverpool egyik külvárosában él, 1957-ben került Angliába, ahol szénbányászból orvos lett. Hogyan jutott a forradalom után Pécsről a szigetországba, hogyan eresztett gyökeret, alapított családot egy új országban? És milyen személyes emlékei vannak a Beatles tagjairól?

Dúsan burjánzó növényzet, virágok, harsogó zöld kert, idilli környezet – az ember el sem hinné, hogy Anglia ilyen is lehet, ráadásul északon, Liverpool egyik külvárosában.

Olyan már nem létezik manapság, hogy ködös Albion. De diákkoromban volt olyan kemény köd Liverpoolban, hogy a kezem végét, az ujjaimat nem láttam


– emlékszik vissza Zsigmond András, aki ’56-os forradalmárként jutott ki Angliába, először bányász lett, aztán orvos.

Zsigmond András ’56-os forradalmárként jutott ki Angliába, először szénbányász lett, aztán orvos – a forradalom miatt még John Lennonnal is összeverekedett
A lányok nem tudnak ellenállni a magyar sármnak,– ez volt a címe a helyi lap róluk megjelent cikkének.


Magyarországról elindulva talán sosem hitte volna, hogy egyszer összeverekedik John Lennonnal, orvosként Ringo Starrt is kezeli majd, és a magyar férfiak láttán a féltékeny angolok tüntetést szerveztnek, mert jobban tetszettek a lányoknak, mint ők.

Messziről indult

Amikor 1956 októberében forradalmi hangulatba került Magyarország, András Pécsett volt harmadéves orvostanhallgató. Őt is lázba hozták az események, és nemcsak tollat ragadott az egyetemi újság szerkesztőjeként, hanem fegyvert is.

Pécsen komolyan folyt a forradalom, és benne voltam a Nemzetőrségben. Nyilván mert minden medikus egyből belépett a Nemzetőrségbe. Kaptunk ‘48-as puskát és egy feladatot: hogy tartóztassuk le a kommunista vezetőséget

– mesélte. A feladatot elvégezték, őrizetbe vették a tanácselnököt, a főügyészt, a párttitkárt és az államvédelmi hatóság helyi parancsnokát is.

Emlékszem, amikor letartóztattuk Nemes őrnagyot, akkor egymással szemben ültünk egy kis teherautócskán, és nálam puska volt. Ő szúrósan belenézett a szemembe, és azt mondta nekem: »Fiatalember, maga borzalmas hibát követett el«


– idézte fel az ’56-os eseményeket.

Zsigmond András ’56-os forradalmárként jutott ki Angliába, először szénbányász lett, aztán orvos – a forradalom miatt még John Lennonnal is összeverekedett
„Azt mondtuk, hogy minden jobb, mint ez a láger: írjuk alá, és menjünk szénbányásznak Angliába”


Aztán amikor november elején fordultak a szelek, és a forradalom elbukott, menekülniük kellett. Sokan indultak akkor útnak, 200 ezer menekült hagyta el az országot, a többségük októberben és novemberben. Akiknek lehetősége volt, januárra már tovább is utazott Ausztriából. Andrásnak és barátjának már kevesebb esélye maradt – egy menekülttáborba kerültek, ahol a harmadik napra mégiscsak csoda történt, és továbbmehettek.

  • Hogyan jutott András egészen Angliáig, ahol bányászból orvos lett?
  • Hogy fogadták a szigetországban a magyar forradalmárokat?
  • Miért estek kis híján egymásnak John Lennonnal?
  • András Ringo Starr-ral is találkozott már gyakorló orvosként – hogyan emlékszik vissza a hatvanas évekre és Liverpoolra, ami akkor a Beatlesszel volt egyenlő?
  • Milyen a kapcsolata Magyarországgal? 
  • Milyen volt, amikor András 1966-ban a Liverpool focicsapatával orvosként a Népstadionba látogatott?

Mindez kiderül a fenti videóra kattintva! 

#Fókusz#Videó#Belföld#1956#forradalom#szabadságharc#liverpool#emigráció#john lennon#külföldön élő magyarok#ringo starr#ma#beatles

Címlapról ajánljuk