Dörmer Csaba

5:11
FókuszElegáns nagyáruházból szocialista konzervdoboz és vissza – az átépítés alatt álló Corvin áruházban jártunk
2023. december 5. 19:12

Elegáns nagyáruházból szocialista konzervdoboz és vissza – az átépítés alatt álló Corvin áruházban jártunk

A Corvin áruház volt Budapest egyik első modern nagyáruháza. A méreteire és áruválasztékára jellemző, hogy 53 főosztálya volt, külön részlegen árulták az 1 pengős árukat, helyet kapott benne étterem, kávézó, jegyiroda, és még óvoda is működött az itt dolgozók gyerekei számára. Ebből az elegáns üzletházból lett aztán a sokak által konzervdoboznak csúfolt épület. A homlokzatot fedő alumínium bontását 6 évtized után, 2018-ban kezdték el, akkor bukkantak elő a rég elfeledett épületrészek. Brutális állapotokat találtak mindenhol. A burkolat mögött több tonna madárürülék lapult, az alagsorban pedig az építéskor keletkezett sittre bukkantak. A Fókusz riportere a tervezővel és az egyik tulajdonossal sétált végig most az átépítés alatt álló épületben. 
5:54
Fókusz„Családos férfiről van szó, ezért hosszú betegsége során senkinek nem jutott eszébe HIV-tesztet csinálni” – Márta férjétől kapta el a fertőzést
2023. december 1. 19:01

„Családos férfiről van szó, ezért hosszú betegsége során senkinek nem jutott eszébe HIV-tesztet csinálni” – Márta férjétől kapta el a fertőzést

December 1. az AIDS elleni küzdelem világnapja és a HIV vírus felfedezésének 40. évfordulója. Míg korábban jobbára férfiak fertőzöttek meg, az utóbbi években folyamatosan emelkedik a nők száma. A Fókusznak most Márta beszélt betegségéről. Ő 23 évvel ezelőtt kapta el a vírust. Korábban, amikor kérdezték, mindig elmesélte, hogy a férjétől kapta el. Ma már nem akar beszélni róla, mert nem akarja, hogy arra terelődjön a téma, hogy valaki bűnös és valaki áldozat. Mert nincsenek jó és rossz HIV-vel élők. Milyen az élet HIV pozitívként, és hogy lehetne harcolni a fertőzések ellen? Kiderül a videóból. 
22:53
FókuszSzentesi Éva: Az, hogy anyám nem él, egy óriási kegyetlenség
2023. november 2. 14:49

Szentesi Éva: Az, hogy anyám nem él, egy óriási kegyetlenség

Édesanyja végig ott volt Szentesi Éva mellett, amikor megküzdött a rákkal, ő maga is átvészelt egy enyhébb lefolyású daganatos betegséget. Két éve halt meg, amit az író máig nehezen fogad el, sokszor azt gondolja, biztos ez csak egy rossz poén a sorstól, és az édesanyja még él valahol. Szentesi Éva a Fókusznak adott interjút, amelyben a rákról és halálközeli élményéről beszél. Miért gondolja, hogy önirónia nélkül nem bírta volna ki a küzdelmet? Mikor fogadta el, hogy belehalhat a betegségbe, és hogyan járult ez hozzá a gyógyulásához? És az is kiderül, miért örül, hogy amikor a rák egy sokkal agresszívebb formában visszatért, az édesanyja nem mondta el neki, hogy az orvosok nem látnak esélyt a gyógyulásra.
26:14
Videó„A palesztinok nem úgy választották meg a Hamászt, hogy halál Izraelre” – hogyan rendeződhet a közel-keleti konfliktus?
2023. október 25. 16:41

„A palesztinok nem úgy választották meg a Hamászt, hogy halál Izraelre” – hogyan rendeződhet a közel-keleti konfliktus?

Hosszú, konfliktusos évek húzódnak Izrael és a palesztinok viszonya mögött, amely a Hamász izraeli támadása miatt újra előtérbe került. A világ nagy része együttérzett Izraellel az első támadás után, de úgy tűnik, sokan oldalt váltottak, amikor Izrael válaszcsapása miatt Gázában humanitárius válság alakult ki. N. Rózsa Erzsébet Közel-Kelet-szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára a Fókusznak adott interjúban az izraeli-palesztin konfliktus gyökereiről beszélt, elmagyarázva 80 év történetét, ami oda vezetett, hogy a kétharmad budapestnyi területen élő palesztinok körében ma is teljes a jogfosztottság. Olyan fogalmakat is tisztáz, hogy mit jelent a cionizmus, és keretezi azt is, miért nyerte meg a választást a radikalizmusáról ismert Hamász a palesztin területeken. Miért van válságban az izraeli belpolitika, és milyen lehetőségek vannak az izraeli-palesztin konfliktus rendezésére, még mielőtt Gázában éhen és szomjan halnak a civilek?