XXI. század minden kedden!
Szívesen vesszük, ha írnak nekünk XX. századi történeteket, ha módunkban van, földolgozzuk őket.
Mivel akarták lekenyerezni a vezetőket?
Tetszett a cikk?
Oszd meg ismerőseiddel!
Szívesen vesszük, ha írnak nekünk XX. századi történeteket, ha módunkban van, földolgozzuk őket.
A legendás nőalak pálmalevéllel a kezében, a Gellért-hegyről, 235 méter magasból szemléli a várost. A Szabadság-szobrot Kisfaludi Strobl Zsigmond álmodta meg. A szobrász a XX. század egyik legtehetségesebb és legtermékenyebb magyar művésze volt. A XXI. század kedd esti adásában kiderül, hogy Horthy Miklós miért tett látogatást Kisfaludinál, és ez milyen pletykákat indított el.
Az ismert rádiós és tévés a 70-es, 80-as években olyan népszerű műsorokat vezetett mint a Táskarádió vagy a Halló, itt vagyok. A 90-es években a televízióban ment nagy sikerrel több műsora. Szilágyi Jánosnál ma forgatott a 21. század stábja. A riporter arról beszélt, nem érzi magát 80 évesnek.
A svéd követség diplomatája mindenütt ott volt. Az Auschwitzba tartó vagonokból rángatta ki az embereket. Raoul Wallenbergre ma hősként tekintünk. Mi igaz a történetekből, és mi az, ami inkább csak legenda?
Az Oscar-díjas Vivien Leigh, Az elfújta a szél főszereplője mondta azt egyszer: a szép emberekre más szabályok vonatkoznak. Megkérdeztük, mit szól ehhez riportunk főszereplője. Legyintett: Ez nem igaz. Pataki Ági volt Magyarország első topmodellje, akiből filmsztár is lehetett volna, de inkább producer lett. Szóval ő volt A szép nő nekünk. Persze még mindig az. Azt mondta: ő inkább átlagos volt. És komolyan mondta. Olyan komolyan, ahogy mindenhez hozzáfogott az életben.
Povl Bang-Jensenről utcát neveztek el Budapesten, mégis keveset tudunk róla. Egy dán diplomata, aki 60 éve, rejtélyes körülmények közt elhunyt. Feltehetően a magyar 56-osok védelmében áldozta fel az életét. Máig sem tudjuk, ki ölte meg. Az viszont biztos, hogy a végsőkig kiállt a forradalmárok és az elvei mellett.
Hogyan lehet manapság népdalt gyűjteni, és ha lehet, akkor kell-e? Horthy, Hitler, Rákosi a közösségteremtés eszközét látták a népi kultúrában. Kodály a nép felemelését. Népdalgyűjtés a XXI. században.
Filmünk főszereplője 11 évesen átélte Budapest ostromát, nem sokkal később egy kisfilmben bejárta a lerombolt Budai Várat. Arról is mesélt, hogy felnőttként építész lett és lakótelepeket épített. Ezekben a lakásokban még ma is 2 millióan élnek. Lehet szeretni vagy utálni, de a panel még sokáig életünk része lesz.
Karinthy Frigyes humorban nem ismert tréfát. A sok anekdota mögött azonban küszködő művészt találunk. és ez igaz az egész Karinthy családra. Gáborra, Ferencre, Mártonra, akiket nem lehet megérteni egymás nélkül. A művészfamília sorsa összeforrt a XX. század összes tragédiájával. A sorsfordító pillanatok pedig depressziót, görcsöket, betegségeket és veszekedéseket, valamint viharos szerelmeket hoztak. A történet szálait nem volt könnyű kibogozni, ám akadt egy segítőnk. Marci, a legkisebb Karinthy.
Tudják mi a közös Rákosi Mátyásban, Likó Marcellban és Ryan Goslingban? A válasz: a November 7. hőerőmű. Ez talán sokaknak így semmit nem mond. De ha meglátják a három hűtőtornyot, máris beugrik a nyolcas út melletti ipari óriás. Ezért is készült annak idején: hogy széles e hazában hirdesse a szocialista ipar nagyságát. Csakhogy ma már se ipar, se nagyság... Megnéztük, milyen volt és milyen lehet az élet a hűtőtornyok árnyékában.
Egy orosz luxusautó, kábítószerek és furcsa alakok egy földalatti városban. Egy szerep, amit egész életére hatással volt Eperjes Károlynak. 1989-ben egy addig teljesen idegen stílusú filmet forgattak Magyarországon, még csak hasonló sem született azóta. A látványa, a figurái egészen apokaliptikusok, de a szöveg és a mondanivaló nagyon is valóságos lett. Hogy csak egy mondatot idézzünk a 30 éves filmből: foglalkozol bevándorlókkal?
Németh Miklós Magyarország egyik legnépszerűbb politikusa volt a rendszerváltás idején és évtizedekkel később is sokan ösztönözték, térjen vissza, legyen újra miniszterelnök. De ő visszavonult. És nemcsak a közélettől, a nyilvánosságtól is. Viszont 30 évvel a köztársaság kikiáltása után az RTL Klubbal kivételt tett és igent mondott a felkérésünkre. Az 545 nap – A rendszerváltás miniszterelnöke című dokumentumfilmből az ő szemszögéből mutatjuk meg, hogyan vált Magyarország népköztársaságból köztársasággá.
A teljes dokumentumfilmet az RTL Moston, ide kattintva nézheti meg.
Festményeket, ékszereket, órákat a tehetős, nemesi családok évszázadok óta gyűjtik. De csak kevés família gyűjteménye maradt fenn sértetlenül, vagy csaknem sértetlenül. Az Esterházy család 300 éve fogott bele komolyan az értékek felhalmozásába. Mesés kincstárat gyűjtöttek össze. Hogy aztán a legértékesebb daraboktól seperc alatt megfosszák őket a kommunisták...
Copyright 2019 - RTL Magyarország. Minden jog fenntartva.