Magyar Péter megingathatta a NER-cégeket a tőzsdén
2024. május 13. 11:51
Az árfolyamok alapján úgy tűnik, hogy talán befolyásolhatta Magyar Péter megjelenése egyes cégek árfolyamát – írja a privátbankár.hu.
Az új politikai erő megjelenése okozhatta, hogy a „kormányközeli” vagy NER-hez köthető társaságok rosszul teljesítettek a tőzsdén az utóbbi időszakban. Az árfolyamok alapján úgy tűnik, hogy ez valóban befolyásolta egyes cégek árfolyamát – állítja a privátbankár.hu.
Számos hazai tőzsdei cég közvetlen vagy közvetett kapcsolatban áll a kormányzó párttal és annak Nemzeti Együttműködés Rendszerével (NER). Ennek eredményeként ezeknek a cégeknek az árfolyammozgása politikai üzenetet hordozhat a befektetői hangulat függvényében, és fordítva, a politika befolyásolhatja ezeknek a NER-cégeknek az árfolyamalakulását. Erre jó példa lehet az idei év, amikor Magyar Péter politikai megjelenése az év elején és tavasszal jelentős változásokat hozott.
A vizsgálat kezdeteként érdemes megvizsgálni a két fontos hazai tőzsdeindex, a BUX és a BUMIX alakulását. A BUX index a nagyobb hazai vállalatok árfolyammozgásait mutatja, míg a BUMIX inkább a közepes méretű cégek indexe. A NER-cégek főként a BUMIX-ban szerepelnek, ahol nagyobb a súlyuk – teszi hozzá a portál.
Az indexek alapján látható, hogy a BUMIX április elején érte el csúcsát, majd enyhe, de határozott visszaesés következett be. Ugyanakkor a BUX index továbbra is emelkedett az utóbbi hetekben, új történelmi csúcsokat döntve.
A BUMIX fordulatát nagy valószínűséggel a Magyar Péter által szervezett április 6-i tömegtüntetés okozta, amely rámutatott arra, hogy az új politikai erő komoly kihívást jelenthet a kormányzó pártnak.
Az Opus részvényeinek ára Magyar Péter februári felbukkanása után kezdett el csökkenni. A 4iG viszont február végén még egy nagy ugrást produkált, majd fokozatosan csökkent az árfolyama. Érdemes megjegyezni, hogy míg a BUMIX idén több mint 12 százalékkal emelkedett, a 4iG csak 2 százalékkal, az Opus pedig csökkent is valamennyit.
Az ingatlancégek közül az Appeninn árfolyama március végén-április elején akár 50 százalékkal is emelkedett az év elejéhez képest, azóta azonban jelentős visszaesés következett be. A BIF-nél a plusz teljesen elolvadt. Az MBH Bank és az MBH Jelzálogbank is hasonlóan alakultak. Az előbbi részvényei idén 3,6 százalék, az utóbbié pedig 15,2 százalékot estek. Azonban érdemes megjegyezni, hogy tavaly ősszel mindkét cég jelentős emelkedést mutatott.
Nyitókép: Balogh Zoltán / MTI