Stroke a családban: A Cápák között befektetői is megdöbbentő történeteket osztottak meg

Lukács GabriellaLukács Gabriella

2025. március 15. 9:11

Magyarországon évente 40-50 ezer ember kap stroke-ot, pedig az időben érkező segítség életet menthet. A Cápák között befektetői közül többen is megtapasztalták, milyen tragikus következményei lehetnek a késlekedésnek. Tóth Ildikó édesapja és nagymamája is stroke-ban hunyt el, míg Wáberer György bátyja csak 50%-ban tudott felépülni, mert kicsúszott az időablakból. A Fókusz riportjában most elmondják, hogyan lehet felismerni a tüneteket, és miért számít minden perc.

„Ha időben érkezik a segítség, bátyám most teljes életet élhetne” – Wáberer György személyes története

A stroke az egyik vezető halálok világszerte, mégis sokan nem tudják időben felismerni. Wáberer György bátyja egy évvel ezelőtt kapott stroke-ot, de nem tudta segítségül hívni a mentőket.

„Csak azon múlt, hogy nem tudta felvenni a telefonját, mert olyan állapotba került” – mesélte Wáberer. 

„Ha belefért volna a 4,5 órás időablakba, akár 70-80%-ban is rehabilitálódhatott volna, de így csak 50%-ban sikerült visszahozni.”

A stroke kezelhető, de kizárólag akkor, ha a vérrögoldó eljárást időben megkezdik. Ha a beteg kicsúszik az időből, maradandó bénulás, beszédzavar vagy kognitív károsodás alakulhat ki.

Egy forradalmi találmány, amely életeket menthet

A Cápák között műsorában két vállalkozó, Péter és Levente bemutattak egy AI-alapú okosóra alkalmazást, amely segíthet időben felismerni a stroke-ot.

Dr. Árvai Péter orvos szerint „Percenként 2 millió agysejt pusztul el stroke esetén”, így minden perc számít. A betegek 93%-ának túl későn érkezik a segítség, de az okosóra figyelmeztetést küld a tünetek észlelésekor.

„A világon átlagosan 12 óra telik el, mire egy stroke-os beteg kórházba kerül” – mondta Dr. Árvai. „Az alkalmazás sokkal hamarabb jelezhet, ezzel megnövelve a túlélés és a teljes felépülés esélyét.”

„Édesapám életét nem tudtuk megmenteni, de másokén talán segíthetünk” – Tóth Ildikó fájdalmas vallomása

Tóth Ildikó a Cápák között műsorát nézve döbbent rá, hogy ez az innováció mennyire fontos. Ő maga is elvesztette édesapját stroke következtében, hiába érkezett időben a segítség.

„A mentők gyorsan kiértek, stroke osztályra vitték, de három nap múlva újabb stroke következett, és többé nem tért magához” – mesélte megtörten.

Mivel családjában már több eset is előfordult, tisztában van a kockázatokkal és rendszeresen jár szűrővizsgálatokra. 

A stroke-nál a megelőzés a legfontosabb: egészséges életmód, alacsony koleszterinszint és érfalak védelme”

 – hangsúlyozta.

Mit tehetünk a stroke elkerülése érdekében?

A szakemberek szerint a legfontosabb:

  • Figyelni a tüneteket: arc félrehúzódása, beszédzavar, végtaggyengeség.
  • Azonnal mentőt hívni: ha a tünetek jelentkeznek, nem szabad várni!
  • Rendszeres orvosi ellenőrzés: a kockázati tényezők időben felismerhetők.
  • Egészséges életmód: alacsony koleszterinszint, dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás kerülése.

Az üzlet, ami életeket menthet

A Cápák között végül Wáberer György látta meg a lehetőséget a stroke-diagnosztikai fejlesztésben, és befektetett a találmányba. „Ez minden magyar családot érint” – mondta.

Videón az ajánlattétel. Nézd meg!

 

A Cápák között következő epizódja további izgalmas ötletekkel és váratlan fordulatokkal érkezik! Nézd vasárnap este 20 órától az RTL-en! Ha te is szeretnél jelentkezni a műsorba, látogass el az rtl.hu/capakkozott/jelentkezz oldalra!